Tasarruflu Klima Kullanımı İçin İpuçları

2019-05-13

Tasarruflu Klima Kullanımı İçin İpuçları

Yaz aylarının güzel enerjisini pek çoğumuz sevsek de sıcak havalar bunaltıcı olabiliyor. Klimalar ise bu yaz aylarında en büyük kurtarıcılarımız. Fakat tahmin edilenden çok daha yüksek gelen elektrik faturaları, klima kullanımı konusunda dikkatli olmanız gerektiğinin adeta altını çiziyor. O halde şimdi, hem bütçenizi hem de doğayı korumak için oldukça önemli olan klima tasarruf yöntemlerini sıralayalım.

Klimanızı Düşük Derecelere Ayarlamayın
Dışarıdan geldiğinizde sıcaklığı üzerinizden atmak için direkt olarak klimayı açtığınızı biliyoruz. Böyle bir durumda ideal sıcaklık derecesi çoğu zaman gözetilmiyor. Diğer bir deyişle yaz aylarında klima, en düşük sıcaklık derecesine ayarlanıyor. Oysa bu, hem enerji tasarrufu yapmanızın önünde bir engel hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek bir durum. Bu nedenle klimayı, ideal sıcaklık derecesi olarak kabul edilen 22°C-23°C’ye ayarlamalısınız. Ayrıca klimanızı enerji tasarrufu modunda çalıştırmak da elektrik tüketiminizin azalmasını sağlayabilir.

Klimanızı Güneşten Koruyun
İç ve dış ünitesinin güneşe maruz kalması, klimanızın çalışma sırasında daha çok efor sarf etmesine ve dolayısıyla daha çok enerji tüketmesine neden olabilir. Evin dışında konumlandırılan dış üniteyi koruyucu bir tente ile güneşten korumak ise enerji tüketimini azaltabilir. Ayrıca evinizin içerisinde konumlandırılan iç üniteyi de güneşten korumak için perdelerinizi çekebilirsiniz. Ayrıca eğer yeni bir klima alacaksanız klimanız için en doğru yerin neresi olduğu konusunda yetkili servisinize danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Kapıları ve Camları Kapatın
Yaz aylarında klimanız soğutma modunda çalışarak ideal sıcaklığı sunuyor. Klimanın olduğu alan dışında kalan yerler ise oldukça sıcak oluyor. Klimanın bulunduğu odanın camını ya da kapısını açık bırakmak ise ısı kaybının ana nedenlerinden biri. Bu nedenle klima çalışırken cam ve kapıları uzun süre açık bırakmamalısınız.

Klima Temizliğini Es Geçmeyin
Klima filtre temizliğini düzenli olarak yapmak, enerji tasarrufu yapabilmeniz için oldukça önemli. Çünkü filtrelerde biriken tozlar, hava giriş çıkışının azalmasına neden olur ve bu da yaz aylarında istediğiniz sıcaklığa ulaşabilmeniz için klimayı daha düşük bir derecede çalıştırmak istemeniz anlamına gelir. Klimayı düzenli olarak kullandığınız yaz aylarında 2 ya da 3 haftada bir filtre temizliğini yapmalısınız. Ayrıca klimayı tasarruflu kullanmak istiyorsanız filtreler dışındaki parçaların da temizliğinin ve bakımının yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Genel klima bakımını yılda bir kez, yaz ayları öncesinde yaptırabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.