2017-11-22

Toz, Alerjisi Olanların Başına Bela! Evinizdeki Tozdan Kurtulmak İçin 4 İpucu

Evimizde oluşan tozlar hiçbirimizin hoşuna gitmez ama toz alerjisi olanların tozlardan daha fazla rahatsız oldukları da bir gerçek. “Evdeki tozu nasıl yok ederim?” diye düşünüyor ve evde tozu engellemek için ipuçları arıyorsanız bu yazı tam size göre. Evdeki toz nasıl temizlenir, evdeki tozdan kurtulmanın püf noktaları nelerdir detaylar yazımızda.

Haftada En Az 3 Kez Evinizi Süpürmelisiniz

Evinizi süpürerek ve süpürme işleminden yaklaşık yarım saat sonra toz alarak sizi rahatsız eden tozlardan büyük ölçüde kurtulmanız mümkün. Fakat sadece yerleri süpürmek tozdan kurtulmak için yeterli değil. Koltuklarınızın ve perdelerinizin toz tutma oranı da oldukça yüksek. Yani evinizi süpürürken koltuklarınızı ve perdelerinizi süpürmeyi unutmamalısınız. Eğer tozlardan kurtulma oranını daha çok artırmak istiyorsanız su filtreli elektrik süpürgelerinin toz hapsetme oranının daha yüksek olduğunu belirtelim.

Süpürme ve silme işlemini evinizin her alanında gerçekleştirmelisiniz. Unutmayın; kullanmadığınız alanlarda ya da ulaşılması zor yerlerde de tozlar bulunuyor ve bu tozların alan değiştirmesi oldukça kolay.

Filtreleri Temizleyin

Pencerelerde ya da klimalarda bulunan filtrelerin, ortamda hava değişikliğinin gerçekleşmesini sağlamalarından dolayı toz taşıma oranları oldukça yüksek. Filtreleri temizleyerek evinizin içinde oluşan toz miktarını azaltabilirsiniz.

Acele Etmemelisiniz

Tozları temizlerken amacınız onları yok etmek olmalı. Bunu sağlamak için oldukça yavaş hareket etmeli ve nemli bir bez kullanmalısınız. Kuru bezle, hızlı hareketlerle, bezi çırparak gerçekleştirdiğiniz toz alma işlemi tozların yok olmasına değil; yerlerinin değişmesine neden olur.

Evinizin temizliğini yukarıdan aşağı doğru yapmanız tozlara karşı daha etkili bir temizlik yapmanızı sağlar. Yani temizliği, avizeden başlayıp halıda bitirecek gibi düşünebilirsiniz.

Çamaşır Makinesinden Yardım Alın

Yatak örtüleri, battaniyeler, yastıklar toz tutabilen eşyalardır ve yatağınıza yattığınız andan itibaren bütün gece yoğun bir şekilde toz solumanıza neden olabilirler. Bu nedenle yatağınızın üzerine koruyucu bir örtü sererek tozun bu örtü sayesinde nevresim takımınıza daha az ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yatak örtünüzü, nevresim takımınızı, yastıklarınızı ve battaniyelerinizi sık ve düzenli olarak çamaşır makinesinde yıkayarak tozdan arınmalarını sağlayabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.