2020-03-27

Yapay Çiçeklerin Canlı Gibi Görünmesini Sağlayacak İpuçları

Çiçekler, tercih ettiğiniz tür ve renge göre ev dekorasyonunuza sıcak veya şık bir görünüm katar. Ev dekorasyonunda genellikle yapay çiçek tercih edilir. Canlı çiçek, elbette doğal bir güzelliğe sahiptir. Ancak kesme çiçeklerin ömrü kısadır. Saksıdaki canlı çiçekler ise vazo çiçeği estetiğine sahip değildir ve bakım ister. Eğer alerjiniz varsa da ev içi ortamda canlı çiçek bulundurmanız pek mümkün olmaz. Bu sebeple yapay çiçek, ev dekorasyonunda kullanılabilecek harika bir seçenektir. Hatta birkaç küçük dokunuşla gerçek görünümlü yapay çiçek bile elde edebilirsiniz.

İşte; yapay salon çiçeklerinize, gerçek çiçek görüntüsü verecek ipuçları:

  • Canlı Çiçek Aranjmanlarını Örnek Alın

Gerçek çiçek aranjmanlarında genellikle birden fazla yeşil bitki türü kullanılır. Yapay çiçeğin arasına yeşil yapraklı bitkiler koyarak canlı buket görünümü verebilirsiniz. Ayrıca aynı mevsimde büyüyen çiçek türlerinin yapaylarını aynı vazoda kullanarak daha gerçekçi bir çiçek aranjmanı hazırlayabilirsiniz. Mesela kasımpatı ile frezyayı aynı vazoya koymak, doğal olmayan bir his verir.

Çiçek türü olarak da lale, karanfil, gül gibi yaygın olarak bilinen çiçekleri seçebilirsiniz. Çünkü egzotik bir bitkinin vazoda durması, beklediğiniz doğal görüntüyü vermeyecektir.

  • Doğal Renklerden Yana Seçim Yapın

Yapay çiçeklerin canlı gibi görünmesi için öncelikle çiçek seçiminize dikkat etmeniz gerekir. Doğada bulunmayan ya da nadir görülen siyah ve mavi gibi çiçek renklerini tercih etmeyin. Dekorasyonda oluşturmak istediğiniz etkiye göre renk paletini belirleyebilirsiniz. Sade ve şık bir görünüm için beyaz ve pembenin tonları; canlı bir yaz mevsimi için ise sarı, turuncu ya da kırmızı tonlarında yapay çiçek kullanabilirsiniz.

  • Canlı Çiçek Duruşu Verin

Doğal duran yapay çiçek elde etmek için çiçeklere tabiattaki duruşlarını vermeye çalışın. Yani çiçekler sadece yukarıya doğru durmasın, yanlara da sarksın ve bazı dallar kıvrımlı dursun. Yapay çiçek saplarını ise vazoya katlayarak koymayın. Gerçek bir çiçek gibi sapları vazo boyuna uygun şekilde kesin.

Ayrıca yapay çiçeklerde çok sayıda yaprak kullanılabilir. Ancak canlı çiçeklerde genellikle fazla yaprak olmaz. Doğal bir çiçek görünümü için bazı yaprakları kesmekten çekinmeyin. Son olarak dekoratif yapay çiçeklerin üzerine zaman zaman su damlası şeklinde maddeler yapıştırılabiliyor. Çiçeği doğallıktan uzaklaştıran bu eklemeleri bir maket bıçağı yardımı ile çıkarabilirsiniz.

  • Vazo Görüntüsüne Dikkat Edin

İçerisinde su olmadığının fark edilmemesi için çiçek ve gövdeleri ortaya değil, vazonun kenarına doğru koyun. Hatta pürüzsüz cam yerine kristal ya da seramik bir vazo seçerek de susuz bitki görünümünü ortadan kaldırabilirsiniz. Vazonun içerisinde su varmış görüntüsü vermek içinse vazonun içerisine reçine dökün ve çiçek saplarını reçineye saplayın. Reçine bir gecede sertleşecek ve dışarıdan bakıldığında vazonun içerisinde su varmış gibi görünecektir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.