Yatak Odası Dekorasyonunun Uyku Kalitesine Etkisi

2017-02-03

Yatak Odası Dekorasyonunun Uyku Kalitesine Etkisi

Günün yorgunluğunu atmak, adeta şarj olurcasına kendinizi yenilemek kaliteli uykuyla mümkündür. Beslenme, stres, yatağın rahatlığı gibi pek çok faktör uyku kalitesini etkiler. Yatak odası dekorasyonu da sadece estetik açıdan değil; kaliteli uyku uyumanız açısından da son derece etkilidir. Peki, kaliteli bir uyku için yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Sakinleştirici Renklerle Huzur Bulun

Yatak odası dekorasyonunda hangi renkler kullanılmalı? Sağlıklı uyku için dingin bir ortama ihtiyacınız var. Bu ortamı da sakinleştirici etkisi olan renklerle büyük oranda sağlayabilirsiniz. Örneğin mavi, kalp atışlarını yavaşlatır ve uykuya geçişi hızlandırır.

Sinirleri yatıştıran neşe verici renklerden biri olan turuncu, yatak odanızda sıcak bir atmosfer oluşturur, güne daha enerjik başlamanızı sağlar. Yeşil de pozitif etkisiyle kalite uyku için yatak odası dekorasyonunda kullanılması uygun renklerden.

Sakin, sade bir ortam dediğimizde akla elbette beyaz ve krem rengi gelir. Ama krem tonlarında ya da beyaz bir odada uyanmak ve yataktan çıkmak daha zor olabilir. Mor, kahverengi ve gri renkler ise ağırlıkları nedeniyle yatak odalarında pek tercih edilmez.

Loş Işık İçin En İyi Ortam

Yatak odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenlerin başında aydınlatma gelir. Dinlendirici etkiye sahip sarı ışıklar yatak odaları için en idealleridir. Uyumadan önce kitap okumak için abajurlar, yatak odasında konforu arttıran aydınlatma ürünleridir. Uyku esnasında ise hem pencereden ışık gelmemesine hem de tüm ışıkların kapalı olmasına dikkat edin. Işıklı bir ortamda uyuduğunuzda bitkin kalkarsınız.

1

Yatak, Yastık ve Yorgan Seçimi

Kaliteli uykunun kilit noktası şüphesiz yatağın rahat olmasıdır. Kumaşı ve dolgu malzemesi doğal, ray sistemi kaliteli, antibakteriyel özellikli, ortopedik yatakları tercih edin. Seçeceğiniz yatağın vücut özelliklerinize ve boyutuna uygun olması da önemli. Bel ağrısı çekiyorsanız ya da omurilik probleminiz varsa bu rahatsızlıklar için üretilen yatakları tercih etmelisiniz. Çarşaf ve yastık kılıflarınızın da hava geçiren %100 pamuk malzemeden üretilmiş olması uyku kalitenizi yükseltir.

Yorganın mevsim şartlarına uygun olması gerekir. Uyurken ne üşümeli ne de terlemelisiniz. Yastığınızın da boynunuzu destekleyen, çok yüksek ya da alçak olmayan modellerden seçin.

Bırakın, Yatak Odanız Teknolojik Olmasın

Televizyon, cep telefonu, tablet gibi teknolojik aletleri yatak odanızda bulundurmayın. Bu cihazlar yaydıkları elektromanyetik dalgalarla sağlığınızı bozar, uyku kalitenizi düşürür. Tüm gün bu cihazlarla haşır neşirsiniz zaten, yatak odanızda onların yeri yok.

Sessizlik Lütfen

Kaliteli uyku için sessizlik şart. Yatak odanızın ses izolasyonunun iyi olduğuna emin olun, gürültülü bir muhitte yaşıyorsanız ses yalıtımı yaptırın.

Yatak odası dekorasyonunda birkaç püf nokta:

● Çok fazla eşya, yatak odasında dikkatinizi dağıtır ve uykuya geçmenizi zorlaştırır. Kutular ve örgü sepetler, hem işlevsel hem de estetik depolama çözümleri olarak yatak odalarındaki dağınıklığın toplanması için birebirdir.
● Hafif kokulu mumlar ve tütsüler sizi rahatlatır.
● İyi havalandırılmamış bir odada sağlıklı uyku mümkün değildir. Odanızı her gün havalandırın, ferah bir atmosfer sağlamadan yatağa girmeyin.
● “Yatak odasında yatağın yönü nasıl olmalı?” sorusu için Feng Shui felsefesinden yardım alabilirsiniz.
● Yatak odanızın bahçe ya da deniz manzaralı olması büyük şanstır. Bu etkiyi orman, deniz, doğa manzaralı tabloları odanıza asarak da sağlayabilirsiniz.
● Unutmayın, eviniz sizin özel alanınız. Sizi iyi hissettiren renkleri ya da dekorları yatak odanızda da kullanabilirsiniz. Sadece mümkün olduğunca yalın olmaya dikkat edin. Fazla renkten ya da eşyadan hoşlanıyorsanız bu zevkinizi evin diğer bölümlerinde uygulayabilirsiniz.

2

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.