Yaz Aylarında Sağlığınızı Korumak İçin Yapabilecekleriniz

2019-07-02

Yaz Aylarında Sağlığınızı Korumak İçin Yapabilecekleriniz

“Mevsimsel hastalıklar” denildiğinde aklınıza ilk olarak kış ayları gelebilir. Fakat emin olun ki yaz aylarında karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarının da kış aylarında yaşadıklarınızdan geri kalır tarafı yok. Peki, yazın sağlıklı kalmak için neler yapabilirsiniz?

Yeterli Miktarda Su Tüketin
Yaz aylarında sıcak havalar nedeniyle vücut ısısı yükselir. Vücudumuz da ideal sıcaklığına kavuşabilmek için terler. Ter, vücudumuzdaki suyu hızla kaybetmemize neden olur. Bu nedenle, yaz günlerinde daha fazla su içerek kaybedilen suyu vücuda geri kazandırmak gerekir. Bağ ağrısı, halsizlik, algılamada güçlük çekme gibi günlük hayatı etkileyen belirtilerin yanı sıra susuzluk uzun dönemde iç organlarımıza da zarar verebilir. Bu nedenle yaz mevsiminde su tüketimine daha çok dikkat etmeliyiz ve boyumuza, kilomuza, cinsiyetimize uygun miktarda su içmeliyiz. Günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarını mobil uygulamalar veya internet sitelerinden yardım alarak hesaplayabilirsiniz.

Zorunlu Olmadıkça Öğle Saatlerini Açık Havada Geçirmeyin
Uzun süre güneşin altında, sıcak havanın etkisinde kalmak, vücudun dengesinin bozulmasına neden olabilir. Tansiyon sorunları, kalp krizi riski gibi durumlar sıcaklar nedeniyle artış gösterebilir. Özellikle çocuk ve yaşlıların güneşin dik bir şekilde geldiği öğle saatlerinde -zorunlu olmadıkça- dışarı çıkmamaları önerilir. Bunun yanı sıra güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kreminizi sürmeyi, gözlüğünüzü ve şapkanızı takmayı unutmamalısınız.

Yediklerinize Dikkat Edin
Sıcak havalar, uygun koşullarda muhafaza edilmeyen besinlerde daha hızlı bakteri oluşumuna neden olabilir ve bu besinleri tükettiğiniz takdirde zehirlenebilirsiniz. Evinizde et ve süt ürünlerinin saklanma koşullarına dikkat etmeli, mümkün olduğunca güvenmediğiniz restoranlardan yemek yememelisiniz. Ayrıca tükettiğiniz sebze ve meyvelerin de iyi yıkandığına emin olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Havuzun Temizliğinden Emin Olun
Yaz eşittir havuz ve deniz! Fakat klorlanmamış ve hijyenine önem verilmeyen havuzlar yaz günlerinde sağlığınızı tehdit edebilir. Dış kulak iltihabı, göz, deri ve idrar yolu enfeksiyonları hijyenik olmayan havuzlarda yaşayabileceğiniz sorunlardan birkaçı. Bu nedenle tatile gitmeden önce, gideceğiniz otelle ilgili yorumları okumanız sağlıklı olabilir. Ayrıca temizliğinden şüphe ettiğiniz bir havuz varsa denize girmeyi tercih edebilirsiniz.

Klima ve Vantilatör Kullanımında Uygulamanız Gerekenleri Bilin
Klimalar ve vantilatörler yaz mevsiminin kurtarıcıları, fakat onları kullanırken dikkat etmeniz gereken noktaları es geçmek de sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Örneğin klima ve vantilatörü, üfledikleri havanın doğrudan sizin ve evdeki diğer canlıların üzerine gelmeyeceği şekilde ayarlamak, bu ürünleri ideal sıcaklıkta çalıştırmak ve ürün bakımını, temizliğini düzenli olarak yapmak, dikkat etmeniz gerekenler arasında. Bu sayede klima çarpması ya da alerjik reaksiyon gibi sağlık sorunları ile karşılaşma oranınız azalır. Dilerseniz “Klima Mevsimi Geliyor! Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okuyarak hem sağlığınızı korumak hem de enerji tasarrufu yapabilmek için önemli detayları öğrenebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.