Yaza Formda Girmekten Vazgeçmeyin: Evde Fit Kalmanın 5 Yolu

2020-04-12

Yaza Formda Girmekten Vazgeçmeyin: Evde Fit Kalmanın 5 Yolu

Kışlık kıyafetlerin ağırlığından kurtulduk. Şimdi sıra, bahara özel ceketlerimizi dolaplara kaldırıp yazı ferah kıyafetlerle karşılamakta. Yani en sevdiğimiz yazlıkları rahatlıkla giyebilmek için her yaz olduğu gibi yine forma girme zamanı geldi. Evde kalıp az hareket ettiğimiz bir sene olsa da yaza fit bir şekilde girebiliriz. Nasıl mı?

İşte, formunuzu korumak için evde yapabilecekleriniz:

1. Metabolizma Dengesini Koruyun

Evde kilonuzu korumak için dikkat etmeniz gerekenlerden biri metabolizma hızıdır. Metabolizmanızın dengeli bir şekilde çalışması, kilo vermenizi kolaylaştırır. Öğünler arasında uzun süre bırakmamanız, metabolizma dengesinin sağlanması açısından önemlidir.

Düzensiz yemek saatleri ve uzun aralıklı öğünler, metabolizmanın yavaşlamasına ve yağ yakımının azalmasına neden olur. Metabolizmanın hızlanması için düzenli beslenmeye ek olarak yemeklerinize acı biber ekleyebilirsiniz. Çünkü acı biberin içinde bulunan kapsaisin maddesi, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Sıcak içecek olarak da yeşil çayı tercih ederek metabolik hızınızı artırabilirsiniz.

2. Stresten Uzak Durun

Diyetsiz zayıflamak için stresten uzak bir yaşam sürmenizde fayda vardır.
Stres yaşamak, vücutta kortizol adlı hormonun salgılanmasına neden olur. Kortizol, yağ yakımını yavaşlatır. Evde kaldığınız süre içerisinde endişe yaşamamak için meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Meditasyonun nasıl yapılacağını öğrenmek için de ¨Endişeden Uzaklaşmanın Sırrını Keşfedin: Meditasyon ¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Bol Su Tüketin

Su içmenin sağlığa yararlarını sık sık duyuyor olmalısınız. Evde kilo almamak için de bu mucizevi içecekten faydalanabilirsiniz. Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce su içerek tokluk hissini artırabilirsiniz. Şekerli içecekler yerine de su tüketebilirsiniz.

Tek başına su içmek zevk vermiyorsa içerisine çilek, taze nane ya da limon koyabilirsiniz. Özellikle limonlu su içmek, kilo vermenize yardımcı olabilir. Limon içerisinde bulunan pektin tokluk hissi yaşamanızı sağlar. Ayrıca soğuk su içmek de metabolizma hızını artırıp yağ yakımını kolaylaştırabilir.

4. Atıştırmalıkları Hep Hazır Tutun

Evde uzun süre vakit geçirmek, uyku düzeninizin değişmesine neden olabilir. Geç vakte kadar uyanık kalmak da açlık hissetmenize neden olur. Yani vazgeçemediğiniz atıştırmalıkları yeme isteğinizi artırabilir. Böyle durumlar için her zaman kolay ulaşabileceğiniz bir yerde düşük kalorili, sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz.

5. Gıda Tercihinde Seçici Olun

Öğünlerinizde hangi besinlerin olduğu, porsiyon miktarı kadar önemlidir. Beyaz un ve şeker gibi rafine karbonhidratlar yerine glisemik indeksi düşük yiyecekleri tüketebilirsiniz. Glisemik indeksi düşük yiyecekler, kan şekerinizi dengede tutarak daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Örneğin beyaz pirinç ya da makarna yerine bulgur ve esmer makarnayı tercih edebilirsiniz.

Tokluk hissini artırmak ve zayıflarken sindirim sistemi sorunu yaşamamak için ise lifli gıdalar tüketebilirsiniz. Ayrıca kalori alımını düşürmek için de günlük protein alımına özen göstermek gerekir. Çünkü protein, açlık hormonu olarak bilinen ghrelin seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bu da tokluk hissinin daha uzun sürmesine yardım eder.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.