Yazın Tüketim Artıyor! Bilmek Şart: Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

2019-07-08

Yazın Tüketim Artıyor! Bilmek Şart: Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su kaynaklarının korunabilmesi ve elbette ki tasarruf yapıp bütçenizi sarsmamak için yaz aylarında su tüketimine dikkat etmelisiniz. Peki, yaz aylarında evde su tasarrufu yöntemlerini merak ediyor musunuz? Kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz su tasarrufu önerilerini sizin için derledik.

1. Duş Sürelerini Kısaltın
Siz de dışarıdan eve geldiğinde hemen duş almak isteyenlerden misiniz? Evet, yaz aylarında her gün, hatta günde birkaç kez duş alıyoruz.Elbette duş almak bir ihtiyaç, yani duş almamak gibi bir seçeneğimiz yok. Fakat duş sürelerine dikkat ederek, diğer bir deyişle duş aldığımız süreleri minimuma indirerek daha az su tüketebilir ve su tasarrufu yapabiliriz. Ayrıca tasarruflu duş başlıklarının da su tüketimini azaltma konusunda fayda sağladıklarını belirtmeden geçmeyelim.

2. Yağmur Suyundan Yararlanın
Kabul edelim ki havalar soğukken balkon, bahçe ve teras gibi alanları daha az kullanıyoruz. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde ise açık havanın tadını çıkarma isteğimiz, evlerimizin bu noktalarını sıklıkla kullanmamızı sağlıyor. Durum böyle olunca balkon, teras ya da bahçeleri daha sık temizlemek gerekiyor. Evinizin bu alanlarını temizlemek için ise litrelerce su gerekiyor! Fakat yağmur yağdığında bu alanlara koyacağınız bir kova sayesinde yağmur suyunu toplayabilir ve balkon, bahçe ya da teras temizliğinizi su tüketimi yapmadan gerçekleştirebilirsiniz.

3. Mutfakta Kullandığınız Suyu Değerlendirin
Sıcak havalarda ağır yemekler yerine sık sık sote, haşlama gibi pişirme teknikleri ile yemek yapmayı tercih edebiliyoruz. Eğer haşlama yapacaksanız sebzeleri haşladığınız suyu sakın dökmeyin, çünkü bu suyu kullanmak da yaz aylarında su tasarrufu yapmanızı sağlayacak. Sebzeler haşlandıklarında, içeriklerinde bulunan vitamin ve mineraller suya geçer. Bu su ise yazın daha sık sulanmaya ihtiyaçları olan bitkilerinizi güçlendirir. Suyu oda sıcaklığına getirdikten sonra bitkilerinizi sulayabilirsiniz. Bu arada bahçe sulama işlemi için su tasarrufu sağlayan aparatlardan yardım alabileceğinizi unutmamalısınız.

4. Diğer Su Tasarrufu Yöntemlerini Uygulamayı İhmal Etmeyin
Bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesinde yıkamak, çamaşır ve bulaşık makinelerini çalıştırırken tasarruflu (Eko) programları tercih etmek, kapasiteleri dolmadan beyaz eşyayı çalıştırmamak, dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmamak… Tüm bunlar da su tasarrufu yapmak için -mevsim gözetmeksizin- dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.