Yepyeni Bir Ev: Duvar Nasıl Boyanır?

2019-02-18

Yepyeni Bir Ev: Duvar Nasıl Boyanır?

Evinizin atmosferini değiştirerek daha sıcak bir ortam oluşturmak istiyorsanız ve duvar boyama işi için eğer vakit ayırabiliyorsanız bazı püf noktaları öğrenerek kendiniz yapabilir, bu sayede bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Şimdi; “Evimi kendim nasıl boyarım?” diyenler için duvar boyası nasıl yapılır, bazı püf noktaları birlikte okuyalım.

Kolları Sıvamadan Önce Yapmanız Gerekenler
Evinizin dekorasyonu ile uyum sağlayacak bir renge karar vermek, boyama sürecine geçmeden kullanılacak malzeme kararlarını almak ve boyamanın tamamlanması ile memnun edici sonuca ulaşmak mümkün.

● Bazı boyalar kullanıma hazırdır, ancak bazılarını su ya da tinerle karıştırıp kullanıma hazır hale getirmeniz gerekir. Bu nedenle boya kutusunun üzerinde yazan talimatlar doğrultusunda boyayı hazırlamalısınız.
● Mobilyalarınızı ve ve diğer eşyalarınızı boya-badana öncesinde odanızın ortasında toplamalısınız. Ardından koruyucu bir örtü ile tüm eşyaların üzerini ve zemini örtmelisiniz. Bu sayede boya dökülse bile zemine ve mobilyalarınıza zarar gelmez.
● Prizlere, süpürgeliklere, duvar ile tavanın buluşma noktasına ve boya bulaşmasını istemediğiniz noktalara maskeleme bandı yapıştırmalısınız.
● Eğer tavanı boyayacaksanız avizeleri çıkarmalısınız.
● Üzerinize eski ve rahat giysiler giymelisiniz.
● Son olarak tabii ki boya malzemelerinizin eksiksiz olduğuna emin olmalısınız. Rulo fırça, kestirme fırça, boya ızgarası, sırık, merdiven ve astar, ihtiyacınız olan başlıca ürünler.

Boya Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar
Boyaya başlamadan önce duvarlarınızı hazırlamanız gerekir. Bu nedenle öncelikle çatlakları ya da zarar görmüş noktaları macun yardımıyla kapatmalısınız. Ardından macunun kurumasını beklemelisiniz.

● Eğer tavanın boyaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız önce tavanı boyamakla işe başlayabilirsiniz. Tavanı boyarken fırçanın boyunu sırıkla uzatabilir ya da açılır-kapanır merdivenlerden yardım alabilirsiniz.
● Tavan boyasının ardından duvarlarınızı boyamaya geçebilirsiniz. Boyadan daha ince bir yapısı olan ve boyanın duvara daha iyi bir şekilde tutunmasının yanı sıra duvarlarınızın daha pürüzsüz görünmesini sağlayan astar uygulamasını yapmalısınız.
● Astar kuruduktan sonra birinci kat boyayı, uygulamayı kolaylaştıran rulo fırçayla yapabilirsiniz. Rulo fırçadaki fazla boyayı ızgara yardımıyla almayı unutmamalısınız.
● Fırçayı, aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirerek duvarı boyamalısınız.
● İlk kat boya kuruduktan sonra ikinci katı aynı şekilde yapabilirsiniz. İki kat boya hem uygulamanızın daha kalıcı olmasını hem de seçtiğiniz rengin tam olarak kendini göstermesini sağlar.
● Duvar köşelerini ya da maskeleme bandı taktığınız noktaları kestirme fırça sayesinde daha kontrollü bir şekilde boyayabilirsiniz.
● Boyama işlemi sırasında (özellikle su bazlı boya kullanmıyorsanız) ve sonrasında evi havalandırmayı unutmayın!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.