60-30-10 Kuralı ile Evinizde Renk Uyumunu Yakalayın

2020-05-04

60-30-10 Kuralı ile Evinizde Renk Uyumunu Yakalayın

Ev dekorasyonunu yenilemeye karar verdiniz ve şimdi bir yapı market ya da mobilya mağazasındasınız. İşin en kolay kısmı modele karar vermek en zoru ise hangi renk olacağını seçmek değil mi? Önünüzde duvar boyası ya da koltuk kumaşı renk kartelası var. Ama hangi rengin oda dekorasyonu ile uyumlu olacağına karar veremiyorsanız sizinle bir ipucu paylaşmak isteriz: Renk uyumu kuralı 60-30-10.

Estetik Ev Tasarımının Kuralı: Altın Oran 60-30-10

Ev dekorasyonunda bütünlüğü sağlamak için renklerin kullanım oranlarına dikkat edilir. Bu oran ise %60 - %30 ve %10’luk dilimlere ayrılır. Bu renk oranlarını bir kıyafet seçimi gibi düşünebilirsiniz. Kıyafetinizdeki ağırlıklı renk, onu kombinlediğiniz başka bir renk ve ayrıntıları oluşturan aksesuarların tonu. Yani blazer, tişört ve küpeniz 60-30-10’luk oranı oluşturur. Renk oranını seçerken şunlara dikkat ederek zevkli bir ev dekorasyonu yapabilirsiniz:

● Dekorasyonda Hakim Renk: %60

Odaya girdiğinizde gözünüzün ilk fark ettiği rengin ne olmasını istiyorsanız %60’lık ağırlığı bu renge verin. Örneğin evinizde iskandinav minimalizmini görmek istiyorsanız duvarlarınız ve büyük mobilyalarınız için krem rengi ya da uçuk bir kahverengi seçebilirsiniz. %60’lık renk ağırlığı genellikle duvar boyası ya da kağıdı, büyük mobilyalar ve geniş yer kaplayan halılar için kullanılır. Renk paletinin %60’lık bölümüne karar verdiyseniz şimdi sıra %30’luk renkte.

● Dekorasyonu Tamamlayıcı Renk: %30

Seçeceğiniz ikinci renk dekorasyonu tamamlayıcı özellik taşır. İlk renge yakın bir renk seçebilir, o rengin daha açık bir tonunu tercih edebilirsiniz hatta kontrast bir renkle iddialı bir oda tasarım yapabilirsiniz. Özellikle %10’luk kısım için zıt bir renk seçmeyecekseniz %30’luk rengi kontrast bir ton olarak belirleyebilirsiniz. Örneğin gri duvar boyalı odanız için pembe uyumu ya da kırmızı kontrastını tercih edebilirsiniz. %30’luk yani tamamlayıcı renk genellikle kırlent, yatak örtüsü, perde gibi tekstil ürünleri ile yer döşemesi için kullanılır. Bu 60-30 bölümünü tamamladığınıza göre şimdi tek yapmanız gereken minik detaylara karar vermek.

● Dekorasyonun Detay Renkleri: %10

Kıyafetin düğmesi ya da ayakkabı tokası aslında çok küçük detaylar gibi görünse de şıklığı tamamlar. Ev dekorasyonunda aksesuarlar da derinlik ve şıklık veren detaylardır. Renk kullanımının %10’unu aksesuarlara ayırabilirsiniz. %10’luk bölüm için rengin yanı sıra metal ve ahşabın birleşimi gibi farklı dokular da tercih edebilirsiniz.

Bonus: Kendi Stilinizi Yansıtın

60-30-10 kuralını ev dekorasyonunun tamamında hatta sofra dizaynı, nevresim takımı seçimi gibi alanlara da uygulayabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu tasarım kuralı matematiksel bir formül değildir. Kendi zevkinize göre vurgulamak istediğiniz renklerin uyumu ya da zıtlığına oranlara uyarak karar verebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.