2018-10-01

Alanı Daha Şık Kılacak 4 Kitaplık Düzenleme Önerisi

Kitap okumanın sunduğu huzuru çoğu zaman kelimeler ile ifade etmekte zorlanırız. Farklı dünyalara yolculuk yapmanızı sağlayan, pek çok bilgi öğrenmenize vesile olan kitaplarınıza da çok önem verdiğinizi tahmin edebiliyoruz. Peki, kitaplarınızın evi olan ve evinizin dekorasyonuna da katkı sağlayan kitaplık nasıl düzenlenir? Şimdi, kitap düzenleme fikirlerini sizinle paylaşmaya başlayalım…

Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler Var!
Kitap yerleştirme sanatı hakkında detaylara girmeden önce kitaplığınızın, evinizin dekorasyonuna katkı sağlaması için yararlanabileceğiniz birkaç ipucunu sizinle paylaşalım.

Kitaplık düzenleme fikirleri kadar, seçtiğiniz kitaplık da oldukça önemli. Eğer bir kitaplık alacaksanız ya da bir kitaplığınız varsa ama ek bir kitaplığa ihtiyaç duyuyorsanız öncelikle tercih edeceğinizin dekorasyon tarzınız ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin modern ya da minimalist dekorasyonun izlerini taşıyan bir eviniz varsa kitaplık seçiminde geometrik tasarımları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ahşap ya da demir kitaplık modelleri arasında da seçim yapmanız gerekebilir.

Kütüphane düzenlemek için kolları sıvadığınızda yapacağınız ilk şey elbette kitaplığınızda yer alan tüm kitapları başka bir yere taşımak olacaktır. Bu aşamada kitaplığınızda olmasını istemediğiniz kitapları (örneğin çocuklarınız büyümüşse çocuk kitaplarını) ayırabilir ve yardım kuruluşlarına ya da çevrenizdeki okullara bağışlayabilirsiniz. Haydi şimdi, “Kitaplık nasıl dekore edilir?” sorusuna cevap olacak şık önerilerimizi sıralayalım.
1. Kitapları Renklerine Göre Düzenleme
Eğer çok sayıda kitabınız varsa ve görsel hafızanız kuvvetliyse yani aradığınız kitabın rengini hatırlayabilecekseniz kitaplarınızı renklerine göre dizebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde kitaplığınızın ve dolayısıyla kitaplığın bulunduğu alanın çok şık görüneceğinden şüpheniz olmasın.

2. Boy Sırasına Göre Düzenleme
Kitaplar; alfabetik olarak yazar adına ya da türlerine göre düzenlendiğinde aralarında boy farkı olan kitaplar yan yana gelebiliyor. Bu durum da bazı insanları rahatsız edebilecek bir görüntünün oluşmasına neden olabiliyor. Kitaplığında daha düzenli ve estetik bir görünüm isteyenler, kitapları boy sıralamasına göre dizmeyi tercih ediyor.

3. Kitaplık Düzenleyicilerinden Yardım Alın
Üniversite döneminden kalan ve atmaya kıyamadığınız defterleriniz, lazım olur fikri ile sakladığınız resmi belgeler… Evet, bazı durumlarda kitaplıklarda sadece kitaplarınız olmuyor. Görünmesini istemediğiniz belgeleri, şık desenlere sahip saklama kutularında saklayarak düzenli ve hoş bir kitaplık düzenlemesi yapabilirsiniz.
4. Şıklığın Sırrı: Kitaplıkta Dekoratif Ürünlere Yer Vermek
Kitaplığınızda sadece kitaplar yerine farklı dekoratif ürünlere de yer vererek daha şık ve dikkat çekici bir düzenleme yapabilirsiniz. Örneğin kitaplığınızın bazı raflarını sevdiğiniz fotoğrafların bulunduğu çerçeveler ile süsleyebilir; bitkilere ya da biblo, heykel gibi ürünlere raflarda yer verebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.