Küçük Dokunuşlarla Banyonuzu Tamamlayın

2022-07-18

Küçük Dokunuşlarla Banyonuzu Tamamlayın

Evin tüm odalarını kendi zevkinize göre dekore ettiniz. Peki ya banyo? Yoksa banyo dekorasyonunda değişiklik yapmanın büyük tadilatlar gerektirdiğine mi inanıyorsunuz? Bir de banyosunda yenilik arayanlara özel hazırladığımız ipuçlarına bakmanızı öneririz.

Fayans döşeme gibi zahmetli yollara başvurmadan da banyonuza şıklık katabilirsiniz. Hazırsanız banyo dekorasyonu önerilerine birlikte göz atalım, banyo keyfini kusursuz şekilde yaşayın.

Banyo Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo genellikle diğer odalara göre küçük olduğu için dekorasyona her dokunuş daha fazla kendini gösteriyor. Bu nedenle öncelikle şık, minimalist, klasik gibi banyonuzun almasına vermek istediğiniz stile karar verebilirsiniz. Böylece her bir adımı hayalinizdeki banyo tasarımı çerçevesinde atabilirsiniz. İşte, ¨Banyo tasarımı nasıl yapılır?¨ sorusunun cevapları:

Stil Sahibi Banyolar İçin: Renk Uyumu

Karmaşık bir görüntüden kurtulmak için öncelikle banyonun tamamında bir renk uyumu yakalamalısınız. Dengeli bir renk şeması oluşturmak için üç renk belirleyin. Bu üç renkten biri hakim, diğeri vurgu ve üçüncüsü ise nötr renk olsun. Hakim renge banyonuzun duvarları ya da dolapları gibi büyük alanlarda yer verin.

Vurgu rengi ise hakim rengi bütünleyecek bir tonda olmalı. Vurgu rengini, banyo aksesuarlarında kullanabilirsiniz. Krem, fildişi gibi bir nötr renk ise bu iki tonun geçişlerini yumuşatarak uyumu sağlayacak.

Ferahlık Hissi İçin: Doğru Aydınlatma

Banyo, evin diğer odalarına göre daha az ışık aldığı için farklı aydınlatma çözümlerinin bir arada kullanımı oldukça önemli. Banyo dekorasyonunda kullandığınız ögelerin görünür olmasını sağlamak ve mekana konfor hissi katmak için yeterli ışıklandırmaya ihtiyacınız var.

Banyo aydınlatma denildiği zaman ilk olarak tepe lambası akla geliyor. Ancak tepe lambası sadece ortamı aydınlatıyor. Bu lambaya ek olarak ışığın aynada yüzünüze eşit olarak dağılması için ayna çevresine spot lambalar yerleştirebilirsiniz. Ortama spanın hafif gölgeli ve rahatlatıcı etkisini vermek için banyo apliklerinden faydalanabilirsiniz. Tepe ışığını kapadığınızda aplikler sayesinde dingin bir ortama kavuşabilirsiniz. Şık bir görünüm için de banyo dolabının ara bölümlerine şerit LED lamba monte edebilirsiniz.

Dekorasyonu Öne Çıkarmak İçin: Banyo Düzeni

Evin tamamında olduğu gibi banyoda da güzel bir görünüm için genel düzeni sağlamak gerekiyor. İşe banyonuzdaki fazlalıkları dolaplara kaldırarak başlayabilirsiniz. Günlük kullandığınız eşyaları da banyo sepetleri içerisine yerleştirebilirsiniz.

Şampuan, el sabunu gibi malzemeleri ise düz renkli şişelere boşaltarak renk karmaşasından kurtulabilirsiniz. Elbette banyonun düzenli olarak temizlenmesi de bu düzeni sağlamada oldukça etkili.

Sade ve Şık Banyo Dekorasyonunda Kullanılabilecek Aksesuarlar 

Banyonuzda genel bir renk uyumu yakaladınız, bu görünümü aydınlatmayla ön plana çıkardınız. Banyo düzeniyle de bu tasarımı güçlendirdiniz. Şimdi, sıra kendisi küçük ama etkisi büyük bir dokunuşta. Banyonuza estetik bir görünüm katmak için dekoratif objelerden faydalanabilirsiniz. İşte, ortama bambaşka hava katacak banyo aksesuar malzemeleri:

Tablo

Banyo için tablo almak bugüne kadar pek de aklınıza gelmemiş olabilir. Aslında tablolar, şık banyoların püf noktası. Uzun ve boş bir duvarınız varsa küçük resimlerle burayı bir galeriye çevirebilirsiniz. Büyük bir tablo sayesinde de banyoya adım atıldığı anda dikkatleri çekecek bir köşe oluşturabilirsiniz.

Kokulu Mum

Spa konforunu banyonuza getirmek için aromaterapik malzemelerden faydalanabilirsiniz. Küvette keyifli vakit geçirmek için kokulu mumlar, rahatlama için esansiyel yağlar ve sofistike bir ortam için doğal tütsüler kullanabilirsiniz.

Küçük Bitkiler

Bitkiler, mekana canlı ve renkli bir görünüm katıyor. Banyonuzda küçük bitkilere yer açarak bu etkiyi yakalayabilirsiniz. Banyoda yer kaplamaması için lavabo kenarı ya da ayna önündeki rafları değerlendirebilirsiniz. Banyo için bitki seçiminde ise sukulent, topçu çiçeği gibi karanlığa dayanıklı türleri tercih edebilirsiniz. Böylece bakımı kolay ve dayanıklı banyo bitkileri ile alanı daha çekici kılabilirsiniz.

Küçük Biblolar

Banyo dekorasyonun tamamlayıcılarından birisi de biblolar. Banyo dolabı, lavabo çevresi ve açık raflara küçük biblolar yerleştirebilirsiniz. Böylece banyoya yaşam alanı görünümü verebilirsiniz.

Banyonuza zahmetsizce yepyeni ve şık bir görünüm vermenin yollarını paylaştık. Banyonuz küçük olduğu için bu değişimleri gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız da ¨Küçük Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?¨ yazımıza göz atabilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.