2017-12-27

Küçük Değişikler, Büyük Etki

Söz konusu ev dekorasyonu olduğunda, renk en güçlü yardımcılardan biri haline geliyor. Örneğin evinizi daha geniş, daha ferah ya da daha klasik göstermek istediğinizde, renk seçimleriniz bu isteğinizi gerçekleştirme şansı sunuyor. Zamanla sizi yormaya başladığını düşündüğünüz duvar renkleriniz, ev dekorasyonu için aradığınız temel çözüm olabilir. Evinize yepyeni bir görünüm kazandırmak için renklerin güçlü dünyasından ilham alma vakti!

Küçük Değişikler, Büyük Etki

Kimileri için evde herhangi bir yenilik yapmak ya da duvar renklerini değiştirmek olağan karşılanıyor fakat bazıları bu değişikliğin düşüncesinden bile çekiniyor. Eğer siz de değişiklik yapmaktan çekinenlerdenseniz, üzülmeyin. Çok radikal değişikliklere gitmeden evinizi yenileyebilirsiniz. Ev dekorasyonunda emin adımlar atmak istiyorsanız, değişikliklerinize minik yastıklar ya da yeni aksesuarlar ile başlayabilirsiniz. Örneğin, geniş görünmesini istediğiniz koltuğunuza küçük ve açık renkli minderler koyabilir ya da daha büyük görünmesini istediğiniz odanızın duvarına küçük bir tablo ya da resim asabilirsiniz. Böylece dilediğiniz zaman geri alabileceğiniz, geçici çözümler üretebilir ve bu sayede evinizi kısmen yeni bir çehreye kavuşturabilirsiniz.

Beyaz Doğru Kullanıldığında Güzeldir

Bazı insanlar ev dekorasyonunda beyaz renk kullanımının “sıkıcı” olduğunu düşünebilir fakat gerçek hiç öyle değil! Beyaz ile ilgili tek kural, onu kendi gibi sade renklerin eline teslim etmemek. Nasıl mı? Beyaz ağırlıkta bir dekorasyona sahipseniz, örneğin duvarlarınız ya da koltuklarınız beyaz ise bu geniş ve sade alanları biraz karmaşık hale getirmelisiniz. Bunun için, bol desenli minderlerden ya da kadife, yün ya da deri detaylardan yardım alabilirsiniz. Altın ya da gümüş gibi parlak renkler yine beyaza eşlik edebilecek güçlü adaylarken, özellikle pop renkler denilen pembe, sarı, bebek mavisi gibi renkler, beyazın durgun atmosferini kırmanıza yardımcı olur.

Modunuza Uygun Renkler Seçin

Renk, çoğu zaman ev dekorasyonunuzu oluştururken en büyük çıkış noktanızdır. Söz konusu sizin duvarlarınız olduğunda her renge eşit davranmanız pek mümkün olmaz; ister istemez kimi renkleri eleyecek ve aradığınız hissi yakalamak için doğru rengi seçmeye çabalayacaksınız. Örneğin; yüksek enerji kaynağı olarak bildiğimiz çarpıcı kırmızılar, banyonuzda ya da mutfağınızda yer vermeyi tercih etmeyeceğiniz cinsten renkler olabilir. Bu nedenle, evinizin hangi kısmında nasıl bir bir atmosfer yakalamak istediğinize odaklanın ve her oda için bir mod belirleyin. Daha sonra bu moda uygun olacağını düşündüğünüz temel renklerle ilerleyin. Renklerin psikolojik etkileri hakkında fikir sahibi olmanız yansıtmak istediğiniz modu daha çok güçlendirecektir. Unutmayın, hangi renkleri tercih edeceğinizi seçerken odanın büyüklüğü, kullanım şekli ve eşya hacminiz de önem taşır.

Desenler Yormak İçin Değil, Renk Katmak İçin Var

Salonunuzda ya da oturma odanızda, renkli desenlerden yararlanarak daha renkli bir görünüm elde etmek isteyebilirsiniz. Ancak doğru renkleri seçmediğinizde, hareketliliğin yerini büyük bir karmaşıklık alabilir. Bu nedenle, seçeceğiniz desenler ne kadar karmaşık olursa olsun, desende yer alan renklere göz atmalı ve bu skalada yan yana bulunan, birbirini destekleyen renkleri tercih etmelisiniz. Kimi zaman kontrast renklerin sert etkisinden yararlanabilir kimi zaman ise birbirine daha yakın tonları tercih edebilirsiniz. Önemli olan, seçtiğiniz mekanın ilk bakışta temel birkaç rengi barındırması ve onu tamamlayan diğer detayların bu ana renklere uyum sağlaması.

İddialı Renklerde Sınır Tanımaya Gerek Yok

Peki, ev dekorasyonunda daha cesur olmak istiyorsanız renk kullanımı nasıl olmalı? Koyu ya da fazla canlı renkler, renk skalasında iddialı renk grubu olarak nitelendiriliyor. Koyu yeşiller, lacivert, kül rengi ya da kırmızı bu grubun renklerinden… Eğer eviniz bu “ağır” renkleri kaldıracak genişlikteyse, size ve modunuza uygun bir renk seçerek, iddialı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Bu tip renkleri seçtiğinizde; açık renkli mobilyalar, yine aynı dokudaki aksesuarlar ya da mobilyalarınızda ahşap veya bambu kullanımı koyu renkleri hafifletmede size yardımcı olabilir. Şayet alanınız koyu renkleri tercih etmek için fazla küçükse, tek bir duvar ya da tek bir kolon özelinde koyu renkleri tercih edebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.