Ev Dekorasyonuna Uygun Tablo Seçme İpuçları

2021-02-17

Ev Dekorasyonuna Uygun Tablo Seçme İpuçları

Hepimiz evimizde daha iyi, daha huzurlu hissetmek isteriz. Bu nedenle de evdeki alanlarımızı zevkimize göre düzenlemeye ve dekore etmeye çalışırız. Tüm o uzun süren mobilya seçimleri ve renk kullanımları da bu yüzdendir.

Mobilya, duvar rengi ya da halı/perde seçimi gibi evin genel atmosferini belirleyen unsurların yanında aksesuar seçimi de çok önemli. Örneğin eve güzel bir tablo seçip onu doğru bir köşeye yerleştirmek de evin havasını bir anda değiştirebilir. Peki, bu değişimin olumlu bir şekilde yansımasını görmek için ev dekorasyonuna uygun tablo nasıl seçilebilir?

Tabloları Doğru Boyutlarda Seçtiğinize Emin Olun

Dekorasyonda güzel görünümü bozan detaylardan biri, alanlarda orantısız duran aksesuarlar ya da eşyalardır. Küçük bir oturma odasına nasıl ki çok büyük bir masa koyamazsınız aynı şekilde tablo seçerken de küçük bir duvara kocaman bir tablo asamazsınız. Dolayısıyla duvar tablo modellerini incelerken mutlaka asmak istediğiniz odanın metrekaresini göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Renklerin Dengesine Çok Dikkat Edin

Renklerin dekorasyon için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Tonların dengeli olması, göz yormaması ya da belli noktalarda dekorasyonu güçlendirici şekilde kullanılması çok değerli. Bu nedenle dekoratif duvar tabloları seçmeden önce evinizde kullandığınız hakim renklere göz atın. Seçeceğiniz tablonun, odanın renk dengesiyle uyum sağlamasına özen gösterin. Elbette odada nötr renkler kullanmışsanız daha renkli tablolarla dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz.

Farklı Tablo Asma Stillerini Keşfedin

Tabloları, rengi ve boyutları kadar stilleriyle de değerlendirmek gerekir. Tabloyu asacağınız mekâna ve duvara göre asılış stillerini değiştirebilirsiniz. Örneğin salon için duvar tabloları, büyük ve gösterişli olanlardan seçilebilir. Bu tarz tabloları kanepenin arkasındaki duvara asacaksanız tabloyu iyi bir şekilde ortalamanız gerekir. Bir diğer örnek olarak da koridora asılan tablolara değinebiliriz. Evinizin koridoru darsa parçalı tabloları tercih edebilir ya da elinizdeki küçük tabloları bir arada asarak koridora farklı bir hava katabilirsiniz.

Evinizin Tarzını Tespit Edin

Aslında evinizi dekore ederken buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Eviniz nasıl bir stile sahip? Modern mi, klasik mi, yoksa doğal dekorasyon trendlerini mi içeriyor? Bu sorunun cevabını verdikten sonra tabloları, yansıttıkları sanat akımlarına da dikkat ederek evinize yerleştirebilirsiniz. Örneğin evinize doğal dekorasyon unsurları hakimse ahşap kenarlı pastoral ya da hasır ipli tablolar seçebilirsiniz. Klasik ağır mobilyaların olduğu bir ev dizaynında ise yağlı boya tablolar çok güzel olacaktır.

Son Olarak: Mobil Aplikasyonlardan Faydalanın!

“Ben risk almayı sevmiyorum!” diyorsanız beğendiğiniz bir tabloyu satın almadan önce evinizin içinde görebilirsiniz. Çünkü beğendiğiniz bir ürünün gerçek ortamda nasıl duracağını gösteren dekorasyon uygulamaları mevcut! İnternette çeşitli sorgular yaparak bu online araçlara ulaşabilir ve eviniz için en güzel tabloyu seçebilirsiniz.

İnsanın evini süslemesi, güzelleştirmek istemesi harika bir his! Ancak bunun yanında insanın estetik gözünün gelişmesi için resim sergilerini gezmesi ve biraz ilham alması şart. Biz de Ege Yapı olarak hem genç sanatçıları desteklemek hem de sanat tutkunlarına yeni bir adres sağlamak adına Atölye Cer’i kurduk. Tarihi Yarımada’da bulunan bu atölye Cer İstanbul Konut Projesi’nin şantiye alanında yer alıyor. Sanatla yakından ilgilenmek ve tarihi atmosferin tadını çıkarmak için  Atölye Cer’i ziyaret edebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.