2018-04-02

Evde Çalışanlar Dikkat! Daha Verimli Home Ofis Dekorasyonu İçin İpuçları

Son yıllarda adını çokça duymaya başladığımız bir çalışma şekli; home ofis çalışma (diğer adıyla home office çalışma). Yeni iş kuranların ya da çalışmak için bir ofise ihtiyaç duymayanların evde çalışması ile doğan bu tarzda evin içerisine küçük bir ofis, yani bir çalışma alanı kuruluyor. Peki; home ofis kurmak için nelere ihtiyacınız var? Daha da önemlisi verimli bir çalışma ortamı için home ofis nasıl dekore edilir?

Çalışacak Bir Alanınızın Olması Şart
Evinizde çalışacak belirli bir alanın olmaması, çalışma sırasında dikkatinizin çabuk dağılmasına neden olabilir. Belirli bir alanda çalışırsanız o noktaya gittiğinizde zihniniz çalışmanız gerektiği komutunu alır ve odaklanmanız, yani verimli çalışmanız kolaylaşır. Belirli bir alan oluşturmanız, çalışırken ihtiyacınız olan materyalleri taşıma zahmetinden de sizi kurtarabilir. İmkânınız varsa bir odanızı çalışma odası olarak kullanabilirsiniz. Eğer evinizde çalışma odası yapabilecek ekstra bir odaya sahip değilseniz salonunuzda, oturma odanızda, hatta yatak odanızda bile çalışma alanı oluşturabilirsiniz.
[caption id="attachment_6363" align="alignleft" width="1254"]Indoor shot of a beautiful pregnant woman working at her modern home office..[/caption]

Işıktan Yararlanabileceğiniz Bir Alan Seçin
Aslında home ofis çalışmak için ihtiyacınız olan şeyler oldukça az. Bilgisayar, internet bağlantısı, bir çalışma masası ve sandalye öncelikli ihtiyaçlarınız. Tabii ihtiyacınız olan ürünler mesleğinize göre artabilir. Fakat bunların yanı sıra verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için ışığa da ihtiyaç duyuyorsunuz. Çalışma masanızı gün ışığı alan bir yere konumlandırabilir ve veriminizi artırabilirsiniz. Akşam saatlerinde çalışabilmeniz için ise aydınlatma gücü sert olmayan bir ampul taktığınız avize ve çalışma lambasından yararlanabilirsiniz. Bu arada hareket ettirilebilir çalışma lambalarının daha pratik bir kullanım sunduklarını hatırlatalım.
[caption id="attachment_6365" align="alignleft" width="1254"]Grey desk with newspaper and wooden modern shelf in living room [/caption]

Konforunuzu Ön Planda Tutun
Çalışma sırasında sizi rahatsız eden bir çalışma sandalyesi ve çalışma masası, odaklanmanızın önünde engel oluşturabilir. İşte, tam da bu nedenle, konforunuza önem vermeli ve çalışma alanındaki mobilyaları bu doğrultuda seçmelisiniz. Mobilyaları seçerken nelere dikkat etmeli, hangi mobilyalar home ofis dekorasyonu için uygun; anlatalım.
Çalışma masasının boyunun, oturduğunuzda göğüs kafesiniz ile beliniz arasında kalması gerekiyor. Böylece dirseklerinizi masaya koyabiliyor ya da masaya eğilmek zorunda kalmıyor, sırtınızı ve belinizi korumuş oluyorsunuz. Çalışma sandalyesi ise sırt kısımlı ve boyu ayarlanabilen modellerden olmalı.

Çalışma Alanınızı Renklendirin
Çalışma odanızı ya da çalışma noktanızı renklendirerek üretkenliğinizi artırabilir ve daha hoş bir alana kavuşabilirsiniz. Bu konuda “Renklerin Evinize Getireceği Huzur” yazımızdan yararlanabilirsiniz. Dilerseniz odanızın her duvarını, dilerseniz sadece bir duvarını boyayabilirsiniz. Bu arada doğa fotoğrafları gibi rahatlatıcı tablolara da çalışma odasında yer verebilirsiniz. Tabii bunları yaparken duvarlarınızın ve tüm alanın dağınık görünmemesi gerekiyor. Dağınıklık, dikkatin baş düşmanı! Ayrıca son olarak çalışma ortamının çok soğuk ya da sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerektiğini de belirtelim.
[caption id="attachment_6367" align="alignleft" width="1254"]Spacious creative boho style room with hammock [/caption]

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.