Evinize Pop Art Enerjisini Yansıtmanın Yolları

2020-12-06

Evinize Pop Art Enerjisini Yansıtmanın Yolları

Minimalizmdeki sadeliğin verdiği huzur atmosferi ile artık çoğu kişi tanıştı. Ancak herkes doğal ve yalın olanın sağladığı sakinliğe ihtiyaç duymaz. Peki yaşam alanımızda dinginliği değil de enerjiyi arıyorsak hangi stili tercih etmeliyiz? Cesur, heyecan verici ve eğlenceli bir ortam oluşturmak için dekorasyonda pop art ögelerini kullanabiliriz.

Pop art 1950’lerin ortasında İngiltere ve Amerika’da doğan bir sanatsal akım. Andy Warhol ve Roy Lichtenstein gibi meşhur isimlerle öne çıkan pop art 20. yüzyılın en yaygın bilinen akımlarından biri oldu. Öyle ki etkileri günümüzde de devam eden pop art akımı dekorasyonda da sıra dışı bir tarzın doğmasını sağladı. Peki yaşam dolu bir ev dekorasyonu için pop art stilini nasıl kullanabiliriz?

Renk Uyumunu Değerlendirin

Pop art kullandığı renklerin çeşitliliği sayesinde her yaştan insana hitap eder. Bu nedenle pop art kullanımını sadece yatak odanızla sınırlı tutmayıp banyo, mutfak ve çocuk / genç odalarında da uygulayabilirsiniz. Pop artta amaç bir renk karmaşası oluşturmak değil, kontrast renklerin uyumunu yakalamaktır.

Öncelikle odanızda yer alacak yatak ya da koltuk gibi büyük bir objenin rengini pop art yani sarı, kırmızı, fuşya, mavi, yeşil renkleri arasından seçebilirsiniz. Odada yer alan diğer objeleri ise bu renkle kontrast oluşturacak şekilde örneğin sarı bir kanepeyi mavi kırlent ya da mobilya ile yan yana getirebilirsiniz. Canlı renkleri kullanmak istemiyorsanız siyah, beyaz ya da gri gibi tonları kullanılarak monokrom bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eşya Seçiminde Özgür Olun

Pop art dekorasyonda malzeme seçimi de renk skalası gibi çeşitlidir. Örneğin ahşap bir mobilyanın yanında plastik ve canlı renkli bir sandalyeye yer verebilirsiniz. Dekoratif eşyaların ise geometrik desene sahip olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu tasarım stilinin vazgeçilmezi tabloları ise klasikleşmiş pop art tablolarından seçebileceğiniz gibi sevdiğiniz figürler ya da aile üyelerinin fotoğraflarını da pop art tarzda hazırlatarak kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyoda ise markaların eski tasarımlarının yer aldığı pop art tablo ya da objelere yer verebilirsiniz. Küçük alanlarda ise obje kullanıp mekanı daraltmak yerine baskılı duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Dar koridorunuzu Andy Warhol’un ünlü Marilyn Monroe resmi süsleyebilir.

Hayal Gücünüzü Kullanın

Bir odaya ya da koridora pop art canlılığını vermenin en iyi yollarından birisi de büyük boyutlu tipografik sloganlar, çizgi romanlarda yer alan ifadeler ya da resimleri tasarımda kullanmaktır. Yatak başının arkasındaki duvara, pencerelerin etrafına, banyoya girildiğinde ilk olarak görülen alana ya da salondaki en büyük duvara bu tür pop art unsurlarını yerleştirebilirsiniz. Unutmayın ne kadar büyük boyutlu resimler tercih ederseniz pop art stili o kadar ilgi çekecektir.

Evinizin dekorasyonuna ilham olacak sanat eserlerini keşfetmek için de Atölye Cer’i ziyaret edebilirsiniz. Sanata değer veren yönüyle ön plana çıkan Türkiye’nin güvenilir gayrimenkul markalarından Ege Yapı ve İyilik İçin Sanat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Atölye Cer, genç ve yetenekli sanatçıların çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Ege Yapı’nın Emlak Konut güvencesiyle Tarihi Yarımada’da, Yedikule Hisarı’nın yanı başında geliştirdiği Cer İstanbul projesi kapsamında seçkin sanatçıların bir araya gelerek sanat eserleri üretebilmeleri için tahsis ettiği mekan, Türkiye Güncel Sanatı’ndan pek çok sanatçının sanatsal üretimi için gerekli olan atölye ihtiyacını karşılıyor. Siz de bu modern sanat eserleri ve sanatçıları hakkında bilgi almak için Atölye Cer sayfasını inceleyebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.