2018-12-02

İçinizi Isıtacak Bir Yaşam Alanının Sırrı: Rustik Dekorasyon

Giydiklerimiz, dinlediklerimiz ya da okuduklarımızdan da anlaşıldığı gibi, her insanın farklı zevkleri olduğu doğru. Peki, kendi yaşam alanlarımız olan evlerimizde beğenilerimizi nasıl belirtiyoruz? Bunun için elbette ki ev dekorasyonu stillerinden yardım alıyoruz. Bohem dekorasyon, minimalist dekorasyon, avangart dekorasyon… Emin olun ki sizi yansıtacak bir dekorasyon stili kesinlikle var! Eğer doğayı seviyor ve evinizde kırsal izlerin bulunmasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz dekorasyon tarzı ise son yılların ön planda olan stili rustik dekorasyon olabilir. Peki, rustik dekorasyon nedir?

Dekorasyonda rustik tarzı anlatmadan önce “rustik” kelimesinin sözlük anlamına bakmak doğru olacaktır. Çünkü bu kelimenin sözlük anlamı bize rustik dekorasyon stili hakkında bilgi veriyor. TDK’ya göre rustik; “köy evi veya köy görünüşü veren, kırsal” anlamına geliyor. Yani, rustik dekorasyon önerileri dâhilinde kırsal yaşama vurgu yapan detaylara yer vermek olmazsa olmaz. Şimdi, dikkat etmeniz gereken noktalar doğrultusunda rustik dekorasyon nasıl uygulanır anlatalım.

Her Renk Rustik Dekorasyon İçin Uygun Değil
Ormanın içerisinde ahşap bir ev düşünün. Gözünüzde direkt olarak ahşap bir ev canlanıyor, değil mi? İşte, rustik dekorasyonun oluşturmak istediği etki bu! Bu nedenle, bu dekorasyon özelinde, evinizde kullanacağınız renk paletinde çok canlı renkleri kullanmanız pek uygun değil. İşte, sık sık karıştırılan country dekorasyon ile rustik tarzın en büyük farklarından biri bu! Rustik dekorasyonun vazgeçilmezi olan kahverengi tonlarının yanı sıra gri, siyah ve beyaz gibi alternatifler de kullanılan renklerdir. Fakat kahverenginin her zaman ön planda olması gerektiğini hatırlatalım.

Ahşap Olmadan Rustik Olmaz!
Kır yaşamından bahsediyoruz, elbette ki ahşap olacak! Fakat evinizde rustik stili uygulamak istiyorsanız ahşap seçiminde de seçici olmalısınız. Genellikle kahverengi tonlarında, doğal ahşaplar tercih edilen bu tarzda dilerseniz eski eşya kullanabilir ve evinizdeki kırsal etkiyi daha yoğun bir hale getirebilirsiniz.

Rustik tarz salona sahip olmak istiyorsunuz… Bu isteğinize ulaşmanızı sağlayacak rustik mobilyalarınız tamam... Peki ya, zeminler? Bu stilde zeminler de oldukça büyük önem taşıyor. Zeminlerde parke tercih ederek bu dekorasyon tarzını hakkıyla yansıtmak için önemli bir adım atabilirsiniz.

Doğayı Hatırlatan Detaylara Önem Verin
Yatak odası, salon, mutfak… Rustik dekorasyonu hangi alanda uyguladığınız fark etmez... Ahşap doğayı evinize taşıma konusunda oldukça başarılı bir seçenek ama farklı malzemelerden üretilmiş ürünlerle de doğayı yansıtabilirsiniz. Örneğin rattan mobilyalar, hasırdan dekoratif objeler ya da halılar ve el yapımı ürünler bu konuda size yardımcı olabilir. Bu arada mum ve rustik izler taşıyan mumlukların da bu dekorasyon stili için çok önemli olduğunu belirtelim. Eğer evinizi daha dikkat çekici kılmak istiyor ve rustik duvar dekorasyonu hakkında neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız taş desenli duvar kâğıtlarına, ahşap çerçeveli aynalara, renk paleti ve ev dekorasyonuyla uyum sağlayan bir tabloya duvarlarınızda yer verebilirsiniz. Rustik dekorasyon fikirlerini uygulayarak kendize, doğadan izler taşıyan, şık ve aynı zamanda konforlu bir yaşam alanı oluşturmanız mümkün!

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.