Karanlık Alanlar İçin Aydınlatma Çözümleri

2020-12-07

Karanlık Alanlar İçin Aydınlatma Çözümleri

Aydınlık bir güne uyandığınızda kendinizi mutlu hissetmeniz, karanlık ve bulutlu bir havada ise daha karamsar olmanız tesadüf değildir. Işığın insanın ruh hali, enerji seviyesi ve hatta iştahı üzerinde bile etkisi vardır. Ancak ne kadar parlak bir gün olursa olsun ışık almayan evlerde bu enerjiyi hissetmek oldukça zordur.

Küçük pencereli ya da etrafı binalarla kapalı olduğu için yeterince ışık almayan evlerde ise bazı düzenlemeler yapılarak daha aydınlık bir ortam elde edilebilir. Az ışık alan evler için dekorasyon önerilerimizi uygulayarak evinizde aydınlık bir ortam oluşturabilirsiniz.

  1. Aynalardan Faydalanın

Yetersiz ışık alan odalarda camın karşısına veya yanına büyük bir boy aynası yerleştirebilirsiniz. Ayna, dışarıdan gelen ışığı yansıtarak odanın daha çok aydınlanmasını sağlar. Banyoda ise aynanın üstüne ya da iki yanına ışıklandırma monte ederek aydınlık bir alan elde edebilirsiniz. Daha derinlikli bir görünüm yakalamak için de aynanın karşısına başka bir ayna yerleştirebilirsiniz.

  1. Dekorasyonda Açık Renkleri Kullanın

Odalarınızın daha geniş ve aydınlık görünmesi için beyaz, krem rengi ve fildişi gibi açık renkleri tercih edebilirsiniz. Koyu renk yer döşemesi, mobilya, halı, perde ve duvar boyalarınızı değiştirebilirsiniz. Kitaplık, sehpa, raf gibi eşyaların ise cam türlerini kullanabilirsiniz. Dış mekandan gelen ışığı alabilmek için odalarınıza camlı ve beyaz renkli kapılar monte edebilirsiniz. Odanızda birbiri ile uyumlu değişiklikler yapabilmenin yollarını öğrenmek için ¨60-30-10 Kuralı ile Evinizde Renk Uyumunu Yakalayın¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. Minimalizmden İlham Alın

Aydınlatmak istediğiniz alanda olabildiğince az eşya bulundurmaya özen göstererek gölgelerden kurtulabilirsiniz. Dışarıdan gelen ışığı engellememeleri için yatak, koltuk gibi mobilyaların yere yakın olmasına ve tüm eşyaların belirlediğiniz yüksekliği geçmemesine dikkat edebilirsiniz. Boydan kitaplık ve vitrinlerin yerine dolap içi ya da tavana yakın raf gibi depolama çözümleri kullanabilirsiniz. Duvarlarınızdaki çerçeve sayısının da az olmasına, açık renk ve boş bir duvar görünümünün korunmasına özen gösterebilirsiniz. Farklı kitaplık çözümleri için ¨Hangi Kitaplık Modeli Size Uygun? Kitaplığın Ev Dekorasyonunuza Etkisi¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. Farklı Aydınlatma Türlerinde Yararlanın

Klasik tavan avizesi kullanımı yerine aplik, spot, lambader gibi aydınlatma çözümlerini bir arada değerlendirebilirsiniz. Lambaları eşyalara ve duvara doğru yerleştirerek doğal bir ışık dağılımını elde edebilirsiniz.

  1. Desenli Eşyaları Tercih Etmeyin

Desenli ve dokulu malzemeler alanın daha küçük ve karanlık görünmesine neden olur. Banyonuzda duşakabin ya da duş perdesinin, odalarınızdaki perdelerin ve kırlent gibi ev tekstili ürünlerinin açık tonlarda, desensiz olmasına dikkat edebilirsiniz.

Karanlık odalar nasıl aydınlatılır? sorusunun cevaplarına ulaştınız. Şimdi sıra ¨Küçük Ev Dekorasyonunun Püf Noktaları¨ başlıklı yazımızı okuyarak dar alana sahip evinizi şık bir şekilde dekore etmenin yollarını keşfetmekte

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.