2017-09-11

Masa Düzeninde Sık Yapılan Hatalar

Sevdiklerimizi, özenerek hazırlanmış yemeklerle dolu bir masa etrafında buluşturmak bazılarımız için bir tutku. Bu buluşmalarda biriktirdiğimiz güzel anılar ise bu tutkunun hiç bitmemesini sağlıyor. Eğer siz de bu tükenmeyen tutkuya sahipseniz ve evinize gelen misafirlerinizi kusursuz bir şekilde ağırlamak istiyorsanız lezzetli yemekleriniz ve hoş sohbetiniz dışında yapmanız gereken bir şey daha var: Masa düzenine dikkat etmek! Peki, masa düzeni nasıl olmalı? Çatal ve bıçak, masa düzeninde nasıl konumlandırılmalı? Bu yazımızda, sık yapılan hatalar doğrultusunda doğru masa düzeninin nasıl yapılması gerektiğini anlatacağız. Sonra gelsin unutulmaz sofralar!

Yardımcı Araçları Doğru Dizmek Gerek

Masada çatal-bıçak düzeni, masaya bakıldığında ilk dikkat edilen şeylerden biri. Tabak düzeni aşağıdan yukarıya; ordövr, ana yemek ve kase şeklinde olmalı. Tabağın yanındaki çatal, bıçak ve kaşıklar ilk önce en dıştaki kullanılacak şekilde dizilmeli. Ayrıca bıçakların keskin yüzlerinin tabağa dönük olmasına dikkat edilmeli. Tatlı için kullanılacak olan çatal, bıçak ve kaşık, tabağın üstünde bulunan kısma koyulmalı. Masa düzeninde yapılan hatalardan biri, masaya tatlıyı yemek için bir yardımcı araç koyulmamasıdır.

Diziliş şu şekilde olmalıdır:
Tabağın sağ bölümü (içten dışa)
● Ana yemek bıçağı
● Salata bıçağı
● Çorba kaşığı
Tabağın sol bölümü (içten dışa)
● Yemek çatalı
● Salata çatalı
Tabağın üst bölümü (içten dışa)
● Tatlı bıçağı
● Tatlı çatalı
● Tatlı kaşığı

Ekmek Tabağı Unutulmayı Hak Etmiyor

Ekmeklerinizi dilimlediniz ve ekmekliğinizin içerisine şık bir şekilde yerleştirdiniz ama bu doğru masa düzeni için yeterli değil. Evinize gelen her misafirinizin tabağının sol çaprazına bir de ekmek tabağı yerleştirmelisiniz. Sofra düzeni nasıl olmalı sorusunun cevabında ekmek tabağı kesinlikle unutulmaması gereken bir parça.

Masa Dekorasyonunu Abartmamalısınız

Doğru dekore edilen her yerin güzelleştiği bir gerçek. Sofranızı düzenlerken de elbette masanızı dekore edebilirsiniz ama bunu abartmamakta yarar var. Dekorasyon ögeleri masanın ortasında bulunmalı ve iletişimi ya da yemek yemeyi engellememeli. Büyük ve yüksek çiçekler yerine daha küçük ve alçak çiçekler tercih edilmeli. Ayrıca küçük ve evinizin rengine uygun boncuklar serpiştirerek de masanıza renk katabilirsiniz.
Misafirlerinize masada sunduğunuz samimi atmosferin evinizin genelinde de hissedilmesini isterseniz dikkat çekici ve samimi ev dekorasyon önerilerine göz atmanızı öneririz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.