2018-03-06

Mutfağınızı Daha Şık Kılacak 5 Dekorasyon Önerisi

Salon, yatak odaları, yemek odası… Ev dekorasyonu denildiğinde bu alanlar aklımıza geliyor. Oysa antre dekorasyonu, mutfak dekorasyonu ya da banyo dekorasyonu da en az bu alanlar kadar önemli. Bu yazımızda mutfak dekorasyonu hakkında detaylara yer vereceğiz. Daha şık bir mutfak dekorasyonu nasıl yapılır, başlayalım.

 

  1. Şıklığın Sırrı Ankastre Mutfak Setleri

Beyaz eşyaların dekorasyonla ilgisi olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Adını sıklıkla duyduğumuz ankastre setler, şık bir mutfak için önemli. Mutfağınızda buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın gibi beyaz eşyalara "özel alan oluşturulması ve eşyaların bu alana yerleştirilmesine verilen ad olan ankastre, mutfak dolaplarınıza uygun renklere sahip olduklarında alana şıklık katıyorlar. Ayrıca ankastre ürünlerin oluşturulan alanlara yerleştirilmesi, alanın daha düzenli görünmesine ve elbette mutfakta ekstra yer kazanmanıza yardımcı oluyor.

Interior shot from a white Scandinavian style white kitchen in an apartment.

  1. Işıklandırmanın Gücünden Yararlanın

Evinizin her alanında olduğu gibi mutfağınızı da dekore ederken sadece dekorasyon ürünlerinden yararlanmamalısınız. İhtiyaçlarınız da mutfağınızın dekorasyonuna katkıda bulunabilir. Mesela aydınlatmadan yararlanarak mutfağınızı güzelleştirebilirsiniz. Mutfağınızda aydınlatmaya yer vereceğinizi biliyoruz fakat sadece bir alanda kullanılan aydınlatma yeterli olmayabilir. Mutfağınızı verimli bir şekilde aydınlatabilmek için birkaç yerde ışık kaynağından yararlanmanız gerekebilir.

Üst mutfak dolaplarının dış alt kısmına yerleştireceğiniz LED şeritler sayesinde ocağınızı aydınlatabilir ve mutfağınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Dilerseniz mutfak raflarını ya da öne çıkarmak istediğiniz objeleri de spot lambalarla daha dikkat çekici kılabilirsiniz. Eğer bu kadar köklü bir değişiklik yapmak istemiyorsanız mutfağınızın atmosferini güçlendirecek bir avizeyle bile mutfağınızı daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Luxurious new kitchen with modern appliances

  1. Hem İşlevsel Hem Şık: Raflar

Mutfağınızda yeterli depolama alanı olmadığında akla gelen ilk çözüm, duvarlara monte edebileceğiniz ek raflar oluyor. Peki, mutfakta kullandığınız bu rafların aslında dekorasyona da katkı sağlayabileceğini hiç düşündünüz mü? Mutfak dekorasyon ürünleri arasında gösterebileceğimiz duvar rafları sayesinde hem mutfak eşyalarınızı hem de baharat gibi gıda ürünlerini koymak için yer oluşturabilir ve mutfağınızın şıklığına da şıklık katabilirsiniz.

beautiful house, interior, view of the kitchen

  1. Sıradanlıktan Uzaklaşın

Mutfağınızın duvarlarında beyaz, bej, krem rengi gibi sıradan renkler mi kullandınız? Oysa mutfak duvarlarında değişime giderek daha şık bir mutfağa kavuşmanız mümkün. Örneğin; mutfakta bir masanız varsa masanın bulunduğu duvarı daha canlı bir renkle boyayabilir ya da tercihinizi daha hareketli bir duvar kâğıdından yana kullanabilirsiniz. Eğer duvar renginizden memnunsanız duvar sticker’ları sayesinde daha sıcak ve farklı bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca tablo, resim gibi dekorasyona katkı sağlayacak detaylara da mutfağınızda yer verebilirsiniz. Astığınız çerçeve ya da tabloları LED ışıklarla aydınlatmak da mutfak dekorasyonu fikirleri arasında.

Small appliances on a stylish kitchen counter

  1. Bitkilerin Güzelleştiremeyeceği Yer Yok

Yemyeşil yapraklar, rengârenk çiçekler… Evinizdeki pek çok alanı güzelleştiren bitkilerden mutfağınızı güzelleştirmeleri için de yararlanabilirsiniz. Mutfakta hangi bitkileri yetiştirebileceğiniz hakkında Odalara Göre Bitki Seçme Rehberi’nden faydalanabilirsiniz.

Selective focus of green Nephrolepis Boston fern plant (also called Tiger Fern), placed in grey textured pot in modern kitchen with range hood, extractor fan blurred in background. Selective focus on the plant placed on the kitchen island for decor and freshness in the middle of the domestic room. Slightly sepia toned photography.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.