2017-03-19

Mutfak Dekorasyonunda Yapılan 5 Hata

Ailemizle ya da arkadaşlarımızla yemek yediğimiz, çay-kahve keyfi yaptığımız mutfaklar, evde en çok vakit geçirilen yerlerden biri. Mutfağımızı dizayn ederken daha çok mutfak dolaplarının rengi, mutfak tezgâhının malzemesi gibi konulara odaklanırız. Bunlar elbette önemli ama kullanışlı, rahat ve şık mutfak dekorasyonu oluşturmak için yeterli değil.

Mutfak nasıl dekore edilir?” sorusunu, mutfak dekorasyonunda en sık yapılan hatalara bakarak cevaplayalım.

1- Ergonomik Olmayan Mutfak Modelleri

Mutfakta iş yapmayı kolaylaştıracak ve zaman kazandıracak çözüm; ocağın, lavabonun ve buzdolabının birbirlerine yakın konumlandırılması ile mümkündür. Şık gözüken ama ekipmanların birbirlerinden uzağa konduğu bir mutfak, işlevsiz sayılabilir. Tezgâh ile mutfak dolaplarının arasında çok fazla mesafe olması da dolaplara erişimi zorlaştıran bir detay.

2- Yanlış Aydınlatma

yy

Mutfakların çoğunda sadece tavandan sarkan bir avize vardır. Oysa tek aydınlatmanın en olmaması gereken yer mutfaklardır. Yemek yaparken kullanılmak üzere tezgâh üstü aydınlatması, yemek masası için özel bir aydınlatma, mutfak dolaplarını yerleştirirken kullanılacak LED aydınlatmalar ya da aplikler kullanılmalı.

Ev aydınlatmasında kaçınılması gerekenlerin detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

3- Depolama Alanlarının Yetersizliği

En hızlı ve kolay dağılan yerlerden biri olan mutfakları düzenli tutmak için akordiyon dolap modelleri, bölmeli çekmece ve rafların yeteri kadar olması gerekli. Fakat hazır mutfak modellerinin birçoğu, az sayıda mutfak dolabı ve bir tezgâhtan ibaret olabiliyor. Özellikle küçük mutfaklarda depolama, en önemli sorun. Mutfak dolaplarını tavana kadar boşluk kalmayacak şekilde yerleştirmek, bir çözüm olabilir.

4- Malzeme Kalitesizliği

İlk başta şık görünen mutfak tezgâhı, dolapları ya da ekipmanları, kullanıldıkça çizilebiliyor, lekelenip solabiliyor. Seçim yaparken rengi ve görüntüsü hoşunuza gitmiş olabilir, ama mutfak ekipmanlarının kaliteli malzemelerden üretildiğine emin olun.

5- Zor Temizlenen Tekstil Ürünleri

Yemek yaparken oluşan buhar, mutfağın en gizli köşelerine bile kir ve yağ tabakaları yerleştirir. Bu nedenle mutfak perdesini kolay yıkanan kumaşlardan ya da stor perde modellerinden seçebilirsiniz. Kumaşla kaplanmış mutfak sandalyelerinin yerine döşemesiz modelleri seçmek de işinizi kolaylaştıracaktır.

Tüm bunların yanında elbette uyumsuz renk, desen ve malzeme kullanımı da mutfak dekorasyonlarında yapılan hatalardan. Ahşabın farklı renklerde ve dokularının uyumsuz/abartılı bir şekilde kullanıldığı bir mutfak örneği:

ah

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.