2018-03-12

Şıklık ve Konfor Bir Arada: İskandinav Dekorasyon

Ev dekorasyonunda sadelikten ve doğallıktan yanaysanız, evinizin ferah görünmesini istiyorsanız ve fazla eşya kullanımının size göre olmadığını düşünüyorsanız, hele bir de evinizin pencereleri genişse uygulamanız gereken stili hemen söyleyelim: İskandinav dekorasyon! Peki, İskandinav dekorasyon nedir, nasıl doğmuştur?
İskandinav ülkelerinde ihtiyaçtan doğan bir tarz olan İskandinav dekorasyon, coğrafyanın soğuk iklimine karşı içinizi ısıtmayı başaran bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. “Bir dekorasyon tarzı nasıl ihtiyaçtan doğabilir ki?” diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim. İskandinav tarz, coğrafyada bulunan ülkelerin uzun geceler yaşamasından ve ışığa olan ihtiyaçtan doğmuş. Dışarıda aydınlık ve ferah bir ortam bulamayan İskandinavlar, çareyi evlerini aydınlık yapmakta bulmuşlar. Şimdi, “İskandinav tarzı dekorasyon nedir ve nasıl uygulanabilir” sorularının yanıtlarını, bu stilin detayları ile paylaşalım.

En Önemlisi Renk Kullanımı
İskandinav stil kendini renk kullanımında belli ediyor. Eğer bu dekorasyonu uygulamak istiyorsanız beyaz, krem, bej, açık gri tonlarını yoğun olarak kullanmalısınız. İskandinavya’da yılın yarısında gecelerin uzun geçtiğini söylemiştik. Açık renk kullanımı ise evlerde gündüz etkisinin oluşmasını sağlıyor. Açık renkleri; siyah, gri, kahverengi tonlarıyla buluşturabilir ve dikkat çekici bir ortamın oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Sade ve Modern Mobilyalar
Unutmayın; bu tarzda ön planda olan ferahlık ve bunu oluşturmak için de ev dekorasyonunda fazla eşya kullanmamanız gerekiyor. İskandinav dekorasyonu uygularken minimal eşyalardan yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak modern çizgilere sahip, alışılmışın dışında sandalyeler ve masalar tercih ederek bu tarzın etkisini artırabilirsiniz.
[caption id="attachment_6307" align="alignleft" width="1254"]width="1254"[/caption]

Ahşapsız Bir İskandinav Dekorasyon Düşünülemez
Açık renklerin evi daha geniş ve ferah gösterdiği doğru; fakat sadece beyaz rengi kullanarak yapacağınız bir ev dekorasyonu, ulaşmak istediğiniz sıcak ortamdan sizi uzaklaştırabilir. Bu soğukluğu kırmak için ise ahşap kullanımı olmazsa olmaz. Ahşap sehpalar, ahşap detaylı koltuklar ya da ahşap küçük konsollar, kullanabileceğiniz İskandinav mobilyalar arasında yer alıyor.

Halı ve Perde Seçimine Dikkat
Biliyorsunuz; İskandinavya soğuk ve karanlık. Diğer bir deyişle hem ısınmaya hem de ışığa ihtiyacınız var. Bu nedenle ısınmak için zeminlerde tüylü halılar tercih ediliyor. Işıktan yararlanmak için ise kalın perdeler yerine tercihinizi ince ve modern görünümlü perdelerden yana kullanabilirsiniz. Hatta imkânınız varsa geniş camlarınızda perde kullanmamanızı öneririz.
[caption id="attachment_6308" align="alignleft" width="1254"]width="1254" [/caption]

Doğal Aksesuarlardan Yararlanın
Hangi ev dekorasyonu stilini uygularsanız uygulayın aksesuar kullanmadan istediğiniz etkiyi oluşturmakta zorlanabilirsiniz. Söz konusu İskandinav ev dekorasyonu ürünleri ise çerçeve içerisine yerleştirdiğiniz posterlerden, ahşap aksesuarlardan ya da hasır sepetlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca koltuğunuzun rengi ile uyum içinde olan bir örgü battaniye de İskandinav tarzı hoş bir şekilde güçlendirebilir.
[caption id="attachment_6309" align="alignleft" width="1183"]width="1183" [/caption]

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.