2017-10-18

Tarihin Dekorasyona Yansıması: Kolonyal Dekorasyon

Ev dekorasyonu tarzlarını uygulayarak hoş görünen, misafirlerinizi kendine hayran bırakacak bir eve sahip olmanız çok kolay ama önemli olan o evde kendinizi yansıtıyor olmanız. Şimdiye kadar minimalist dekorasyon, country dekorasyon, vintage dekorasyon, eklektik dekorasyon, ekolojik dekorasyon gibi pek çok ev dekorasyon tarzını sizinle buluşturduk. Diğer dekorasyon stillerine göz attıysanız ve hala kendinizi bu tarzlarla tam olarak yansıtamayacağınızı düşünüyorsanız sizin için bir önerimiz daha var: Kolonyal dekorasyon. Peki, tarihi dokuların ve nostalji duygusunun yoğun bir şekilde yansıtıldığı kolonyal tarz nedir? Kolonyal stil nasıl ortaya çıkmıştır ve evinizde kolonyal tarzı nasıl yansıtabilirsiniz?

Yeni Topraklar Yeni Bir Kültür Doğurdu

Avrupa, Asya ve Afrika’nın dışında kalan ve “Yeni Dünya” olarak bilinen coğrafyanın keşfinin ardından bölgede aktif rol oynamış İngiltere, İspanya, Portekiz gibi ülkeler bölgeyi koloni haline getirdiler. Kolonyal dönemde, Avrupa kültürüne ait objelerin bölgeye getirilmesi ve bölgedeki kültürle karma bir şekilde sunulması pek çok alanı olduğu gibi ev dekorasyonunu da etkiledi ve kolonyal dekor bu şekilde doğdu. 20. yüzyılın ilk yarısına kadar oldukça popüler olan bu dekorasyon tarzı günümüzde de çokça kullanılıyor.

Ahşap Kullanımı Kolonyal Stilin Altın Kuralı

Eğer evinizi bu stille dekore etmek istiyorsanız bol bol ahşap eşyalar kullanacaksınız demektir. Kolonyalizm döneminde kullanılan ahşap mobilyalar sayesinde geçmişin ruhunu yansıtmanız mümkün hale geliyor. Avrupa’nın zenginliğini vurgulayan bu mobilyaların ise genellikle koyu renkli ve oymalı olması tercih ediliyor. Evde koyu renk mobilyalara yer verildiği için perdelerde ve duvarlarda beyaz tonları kullanılıyor. Kumaş perdelerin hafif bir izlenim vermesi ve desensiz olması gerekiyor.

Tropikal Esintiler

Kolonyal dönem, Karayipler’de bulunan ada ülkelerinin de etkilendiği ve etkilediği bir dönem. Kolonyal stilde de bu etkiyi görmek mümkün. Ağır görünümlü ahşap mobilyaların yerleştirildiği evleri renklendirmek için büyük yapraklı yeşil ve çiçeksiz bitkiler kullanılıyor. Bambudan yapılmış hasır ürünler de evinize tropikal esintileri taşımanıza yardımcı oluyor. Bu arada tavan vantilatörü de sizin için işlevsel bir dekorasyon ürünü olabilir.

Rustik İzler

Kolonyalist dekorasyonu daha çok güçlendirmek için rustik tarzı anımsatan bazı objelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin ahşap bir sandık ve desenli halılar evinizin dekorasyonunu güçlendirecektir.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.