2017-07-31

İnatçı Lekelerin Evinizde Yeri Yok!

Evinizin temizliğine özen gösteriyor ve tertemiz olması için elinizden geleni yapıyorsunuz. Hatta çoğu insanın, nasıl yapılacağını bilmediği bir şey olan ulaşılması zor yerleri temizlemek bile sizin için çocuk oyuncağı. Ama bazı zamanlarda sakınan göze çöp batabiliyor ve evde inatçı lekeler ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bazı lekelerin çok inatçı olduğu doğru, ama o lekeleri hangi yöntemi kullanarak yok etmeye çalıştığınız oldukça önemli. Peki, evde leke çıkarma yöntemleri nelerdir? Hangi lekeye hangi yöntem uygulanmalıdır?

Yağ Lekesi

Yağ lekeleri çıkarılması en zor lekeler arasında yer alır. Halınızda, mutfak havlunuzda ya da giysinizin üzerindeki yağ lekesini çıkarmak için yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. “Yağ lekesi nasıl çıkar?” sorusunun cevabının kesinlikle sıcak su kullanmak ve hızlı davranmak olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak su, yağı çözmek için en etkili madde. Eğer yağ, elde yıkayabileceğiniz bir şeyin üzerine döküldüyse ilk yapmanız gereken, lekeli bölümü sıcak suya tutup sabunla yıkamak.

Yağ lekesi, halı gibi taşımakta ve yıkamakta zorlanacağınız bir şeyin üzerindeyse deniz tuzu ve mısır nişastası karışımını lekenin üzerine dökün. Bu karışım, henüz dökülmüş yağın emilmesini sağlayacaktır. Ardından halının lekeli bölümünü sıcak su ile nemlendirip karbonat ve sirke karışımını yedirin. Kısa bir süre beklemenin ardından diş fırçası yardımıyla lekeyi çıkarabilirsiniz.

Kozmetik Ürünleri Nedeniyle Oluşan Lekeler

Oje, fondöten, ruj… Evet, hepsi zorlu lekeler ama leke çıkarmak için pratik bilgiler bu sorunun da üstesinden gelmenize yardımcı olacak. Fondöten lekesini çıkarmak için dökülen fazla fondöteni dağıtmadan almalısınız. Ardından ılık suya bulaşık deterjanı ekleyip lekeli bölümü bu suya bastırabilirsiniz. Fondöten lekesi nasıl çıkar sorusunun bir diğer cevabı ise lekeli bölüme tıraş köpüğü sıkıp ardından yıkamaktır.

Oje lekesini çıkarmak için yardım almanız gereken ürün ise aseton. Burada dikkat etmeniz gereken şey, ojeli bölümü, lekenin olmadığı bölümlere doğru ovalamamak ve lekeyi yaymamak olacaktır. Pamuğa ya da kulak çubuğuna dökeceğiniz birkaç damla aseton bu konuda size yardımcı olabilir. Kurumuş oje lekesinde ise fazla ojeyi kazıdıktan sonra aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Evinizde ya da giysilerinizde ruj lekesi varsa bunun çözümü sandığınızdan çok daha kolay. Pamuğa döktüğünüz oksijenli su ile lekeli yeri temizlemeniz mümkün.

Meyve Lekeleri

Meyve lekelerini çıkarmak için en önemli şey, diğer lekelerde olduğu gibi zaman kaybetmeden müdahale etmektir. Lekeyi direkt olarak suya tutarak bu sorundan kurtulmanız mümkün. Eğer leke saf suyla geçmiyorsa amonyaklı suyu lekeye uygulayabilirsiniz.

Kahve ve Çay Lekeleri

Kahve ve çay lekesi ister halı ister bir koltuk ister bir örtü üzerinde olsun yapmanız gereken işlem aynı. Öncelikle sıvı fazlasını bir kağıt havlu yardımıyla almalısınız. Ardından ılık su, sirke ve sıvı deterjandan oluşturduğunuz karışımı lekenin üzerine ovalayarak dökün. Biraz bekledikten sonra temiz ve nemli bir bez yardımıyla dairesel hareketlerle bölgeyi ovun. İlerleyen saatlerde, kurumaya bıraktığınız bölgenin hala lekeli olduğunu görürseniz bu işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.