2018-06-18

Osmanlı Mimarisinden İzler Taşıyan 6 Şehir

Camiler, medreseler, külliyeler, hamamlar… Türkiye’nin farklı şehirlerinde heybetli Osmanlı mimari yapıları ile karşılaşmak mümkün, ama Türkiye sınırları dışında da Osmanlı eserlerini görmek hiç zor değil. Üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti’nin elbette farklı ülkelerde günümüze ulaşmış mimari eserleri var. Şimdi, Osmanlı Devleti’nin izlerini taşıyan mimari eserlere ev sahipliği yapan şehirleri inceleyelim.

1. Saraybosna ve Mostar, Bosna Hersek
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ve Saraybosna’ya kara yolu ile yaklaşık iki buçuk saat uzaklıkta olan Mostar, sadece Balkanlardaki Osmanlı eserlerini sunan değil, aynı zamanda size geçmişe yolculuk yaptıran şehirler. Saraybosna’nın merkezi olarak kabul edilen Başçarşı ve civarı, Osmanlı döneminden kalma camiler, çeşmeler ve bedestenlerin bulunduğu turistik bir bölge. Mostar denildiğinde akla gelen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Mostar Köprüsü’nün orijinali ise (1993 yılındaki savaş nedeniyle orijinal köprü yıkılmıştır.) Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş.

2. Sofya, Bulgaristan
Günümüzde Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, Osmanlı döneminde de oldukça önemli bir yerleşim merkeziydi. 16. yüzyılda inşa edilen Mimar Sinan eseri Banyabaşı Camii, Avrupa’nın da en eski camilerinden biri olarak biliniyor. Ayrıca günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Sofya Büyük Camii de Sofya’daki Osmanlı eserlerinden.

3. Selanik, Yunanistan
Osmanlı döneminin önemli yerleşim yerlerinden bir diğeri de Selanik’ti. Bu nedenle şehirde günümüze kadar ulaşmış pek çok yapı, Avrupa’daki Osmanlı eserleri arasında yer alıyor. 15. yüzyılda inşa edilen Hamza Bey Camii, şehrin sembolü Beyaz Kule ve Alaatini Köşkü’nün yanı sıra şehirde hamamlar da bulunmakta.

4. Kahire, Mısır
Osmanlı’nın dünyadaki eserleri sadece Balkanlarla sınırlı değil; Afrika’da da Osmanlı mimarisinin izlerini görmek mümkün. Örneğin Kahire sadece meşhur piramitlere değil, Osmanlı döneminden kalma ve hâlâ ibadete açık olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii’ne de ev sahipliği yapıyor.

5. Konstantin, Cezayir
19. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen Hacı Ahmed Bey Sarayı, Kuzey Afrika’da yer alan bir ülke olan Cezayir’in Konstantin şehrinde bulunuyor. Ayrıca ülkenin başkenti Cezayir şehrinde bulunan Keçiova Camii de Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiş eserlerden.

6. İstanbul, Türkiye
Edirne, Bursa, Amasya… Türkiye’de Osmanlı mimarisi örneklerine elbette çokça rastlanıyor; ama Osmanlı Devleti’ne uzun yıllar başkentlik yapması sebebiyle İstanbul, bu şehirler arasında öne çıkıyor. Hemen hemen her mahallede bir tarihi eserle karşılaşmanın mümkün olduğu İstanbul’da Tarihi Yarımada, yüzyılların eskitemediği saraylar, hamamlar, medreseler ve çeşmelerle dikkat çekiyor.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.