2017-07-31

Ülkelerin Kendilerine Özgü Evleri

Evimizi dekore ederken pek çok aksesuardan, mobilyadan ve renkten yardım alıyoruz. Ev dekorasyonunda kullandığımız bu eşyalar sayesinde kendimizi sözsüz olarak ifade edebilme şansına sahip oluyoruz. Tabii ki evde yer alan küçük detaylar da içerisinde yaşadığımız kültüre dair ipuçları barındırıyor. Fakat ev dekorasyonu dışında kültürü yansıtan bir şey daha var: evin kendisi. Pek çok ülkenin kendine özgü geleneksel evleri bulunuyor. Peki, ülkelerin geleneksel evleri nasıl görünüyor? Bu yapılar neden gelenekselleşmiştir? Bütün soruların cevabı yazımızda! Şimdi sizi minik bir yolculuğa çıkaracağız!

Torf Evler – İzlanda

Kuzey yarım kürede kutba en yakın ülkelerinden biri olan İzlanda’da yaşam şartları tahmin ettiğiniz üzere oldukça zorlayıcı. İzlanda evleri, çim evler ya da torf evler olarak bilinen bu geleneksel evler de soğuktan korunmak amacıyla doğmuş. 9. yüzyıldan bu yana kullanılan bir yapı olan torf evler adeta doğayla iç içe bir resim çiziyor. Taş evlerin üzerine ahşap bir iskelet koyan İzlandalılar, bu iskeleti toprak ve çimle kaplıyorlar, ardından iç ısıtan torf evler meydana geliyor.

Kanal Evleri – Hollanda

Bir çocuğun ilkokul çağlarında çizdiği resimlerdeki evlere benziyor Hollanda’nın meşhur kanal evleri... İnce, uzun ve derin olan bu evlerin çatı bölümü ise genellikle kızıl kiremitle tamamlanıyor. Çok sevilen Hollanda kanal evlerinin neden bu şekilde inşa edildiği sorusunun cevabı ise yine coğrafi koşullarda gizli. Hollanda deniz seviyesinin altında olan bir ülke ve ev inşa edilebilecek toprak bulmak oldukça zor. Var olan elverişli topraklara daha çok ev inşa edebilmek ise ülke insanlarının amacı olmuş ve birbirlerine bitişik, ince ve üçgen çatılı kanal evleri bu şekilde ülkedeki yerini almış.

Minka – Japonya

Dünyada çok sevilen evler arasında yer alan geleneksel Japon evleri yani minkalar yüzyıllardır inşa edilen yapılar. Minkalar; ilk zamanlarda çiftçiler, zanaatkarlar ve ticaret insanları tarafından kullanılan evlerdi. Zamanla Japonya’nın geleneksel evi olan, ahşaptan yapılan, üçgen çatısıyla dikkat çeken bu evler, minimal tarza sahip. Odalar ise sürgülü kapıyla birbirlerinden ayrılıyor. Her ne kadar Japonya’nın geleneksel evi olsa da minkaları Çin’de de görmek mümkün.

İzba – Rusya

Çiftlik hayatı demek bol doğa demek. Rusya’da çiftçilerin evi olarak bilinen ve günümüzde geleneksel Rus evi olarak anılan izba, çiftçilerin hayatına uygun bir şekilde inşa ediliyor. Odunların birbirlerine halat yardımıyla bağlanmasıyla inşa edilen bu evler, genelde tek katlı oluyor.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.