Covid-19 Sonrası Mimaride Değişen Trendler Neler?

2021-01-31

Covid-19 Sonrası Mimaride Değişen Trendler Neler?

Tüm dünyayı derinden sarsan Covid-19 ya da korona virüs, hayata dair birçok alışkanlığımızı ve davranış biçimimizi değiştirdi. Bu değişimin başında da yaşam alanlarına dair bakış açımız geliyor.

Pandemi sürecinde birçok firma evden çalışma modeline geçti. “Home office” yani evden çalışma şekilleri yaygınlaştıkça ve yaşam alanlarımızda daha uzun saatler geçirmeye başladıkça da bu alanlardan beklentilerimiz farklılaştı.

Bu duruma bağlı olarak da mimari trendler değişim göstermeye başladı. Bu yazımızda sizlere Covid-19 sonrası değişen mimari trendlerden bahsedeceğiz. Haydi gelin beraber inceleyelim.

Çevre Dostu Yapılar

Son dönemlerde doğaya dönüş akımı yaşanıyor. Dolayısıyla çevre dostu yapılara duyulan ihtiyaç ve istek de her gün biraz daha belirginleşiyor. Bu dönemde öne çıkan mimari trendler arasında, bahçe ve yeşil çatıların yanı sıra iç mekanlara da yeşil duvarların eklenmesi yer alıyor.

Ayrıca mimari yapılarda birçok dikey bahçe ve yeşil çatı hayatımıza girmeye başladı. Bunlara ek olarak; iç mekanlara da bitki kullanımına ağırlık veriliyor.

Açık Alanlı Tasarımlar

Karantina sürecinde ferahlama imkanı sunan açık alanlara dair bir ihtiyaç oluştu. Bu nedenle son dönemlerde özellikle konut mimarisinde açık alanlı tasarımlar hayli revaçta. Tasarımcılar bu açık alanları oluşturabilmek için zemin seviyelerini, yüzey renklerini, mutfak ayırma adalarını, aydınlatma ve mobilya gruplarından yararlanıyor.

Ayrıca açık alanlı mimarı tasarımlar yapılırken bölme duvar sistemleri de efektif şekilde kullanılıyor.

Sürdürülebilir Mimari

Sürdürülebilir mimari kavramı aslında son birkaç yıldır hayatımızda yer alıyor. Salgın hastalıklar kadar iklimsel krizler de göz önünde bulundurulunca, enerji tasarrufu olgusu hayli önemli bir yere oturuyor.

Bu nedenle yeni yapılarda bina cephelerinin iyi bir şekilde yalıtılmasını sağlayan çözümlere dikkat ediliyor. Ayrıca güneş panelleri veya enerjiyi verimli şekilde kullanan cihazlar tercih ediliyor.

Minimalist ve Müstakil Yapıların Yükselişi

Covid-19 ve salgın hastalıklar sebebiyle maksimalist tarzdaki çok katlı ve fazla insanın iç içe yaşadığı yapılar yerini daha minimalist tarzda yapılara bırakmaya başladı. Asimetrik formların öne çıktığı, basit çizgiler ile karakterize edilen modern yapılar şu an hayli revaçta.

Ayrıca bu tür minimalist yapılar çevreye de fayda sağlıyor ve ısı ya da ses gibi bazı sorunların da önüne geçiyor.

Peki, bu mimari trendler doğrultusunda doğaya dönmeye ve açık alanlara sahip yapılar içerisinde yaşamaya siz nasıl bakıyorsunuz? Siz de çam ormanlarının huzur ve pozitif enerji veren tertemiz havasını içinize çekmek istiyorsanız Ege Yapı ÇamlıYaka Konakları’na göz atabilirsiniz.

Ege Yapı, hayata geçirdiği projelerde şehir hayatının getirdiği gürültü, kalabalık ya da sıkışıklık gibi zorlukları göz önünde bulunduruyor ve özgürlük dolu yapılar tasarlıyor. ÇamlıYaka Konakları’nı da bu bakış açısı ile tasarlayan Ege Yapı, doğayı içinize çekebileceğiniz bir yaşam alanı tasarladı.

Huzura doyabileceğiniz ÇamlıYaka Konakları, size benzersiz bir özgürlük alanı sunuyor.  Detaylı bilgi almak için Ege Yapı ÇamlıYaka Konakları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.