Doğanın Yaşam Alanlarındaki Yansıması: Peyzaj Mimarisi Trendleri

2018-08-15

Doğanın Yaşam Alanlarındaki Yansıması: Peyzaj Mimarisi Trendleri

Doğanın sunduğu huzuru evinize taşımak için bitkilerden ve rengârenk çiçeklerden yardım alıyorsunuz. Ağaçlar, denizler, çiçekler, göller gibi doğa harikaları, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Peyzaj mimarisi sayesinde ise doğa, yaşam alanlarına taşınabiliyor ve bu huzuru evinize girerken, çıkarken ya da balkonunuzda keyif yaparken bile hissedebiliyorsunuz! Yani peyzaj mimarisi huzurun anahtarlarından biri, bu gerçek. Peki; peyzaj nedir ve hangi peyzaj mimarisi trendleri, yaşam alanlarını süslüyor?

Peyzaj Nedir?
Dilimize Fransızca bir sözcük olan “paysage”den geçmiş olan ve “kır resmi” anlamına gelen peyzaj, zamanla bir yeri oluşturan ögelerin düzenlenmesi anlamını da taşımaya başlamıştır. Örneğin yeni bir konut projesinin çizilmesinde iç tasarım mimarın sorumluluğundayken projeye dâhil olan, ama konutların bulunduğu binanın dışında kalan alanlarda havuz, oturma alanı, yol, park gibi alanlarda, bölgenin ağaçlandırmasında ya da bahçe düzenlemesinde peyzaj mimarlığı unvanına sahip olan uzmanlar söz sahibidir. Şimdi, peyzaj trendlerini sıralamaya başlayalım.

Günün Tadı Su Kenarında Çıkıyor
Deniz ya da göl kenarı, günün yorgunluğunu atmak için uğrayabileceğiniz en keyifli yerlerden biridir. Peki, böyle bir keyfi, yaşadığınız projede görmek istemez misiniz? Suyun kenarında oluşturulan oturma yerleri, en gözde peyzaj trendlerinden biri. Konumuyla ve sunduğu olanaklarla dikkat çeken bir Ege Yapı projesi olan Kordon İstanbul, doğayla iç içe yürüyüş yollarının yanı sıra zen, renk ve aromatik bahçelerden yemyeşil çimlerdeki yoga alanlarına, gölet manzaralı gazebolardan açık hava sinemasına hatta şömineli oturma alanlarına kadar pek çok ayrıcalığın yer aldığı bir proje.

Yeşil ile Daha Fazla Zaman Geçirmeye Hazır Olun
Sosyal olanaklar, merkezi bir konum, güzel bir manzara… Evet, hepsi evinizden memnun olmanızı sağlayabilecek unsurlar; fakat yeşil ağaçlar ve renkli, mis kokulu çiçekler olmazsa olmaz! Hemen her insanın dileği olan bu durum artık yavaş yavaş gerçekleşiyor ve peyzajda ağaçlandırmaya, bitki ve çiçek ekimine daha çok özen gösteriliyor. Ege Yapı ise bu trendi uzun yıllardan beri projelerinde uygulayarak buralarda yaşayanlara yeşil ve huzurlu bir yaşam alanı sunuyor.

Daha Fazla Yaya Yolu
Peyzajın sadece bitkilerle ilgili bir durum olmadığından bahsetmiştik. Peyzaj aslında bir açık hava dekorasyonu ve oluşturulan alanlarda yayalara da kesinlikle yer var! Yürüyüş, koşu ya da bisiklet yollarının yanı sıra ev sahiplerine bir noktaya gitmek için köprü, havuz üzerinde taş yollar gibi farklı yol seçeneklerinin sunulması da son yıllarda peyzaj mimarisinde çokça kullanılan bir durum.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.