Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Mimari Kriterler

2018-11-13

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Mimari Kriterler

Ev almak çoğu kişinin hayali! Yıllarca yaptığınız birikimleri bir ev alarak, yatırıma dönüştürmeden önce dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Örneğin İstanbul’dan ev almak ve doğru bir yatırım yapmak isteyenler için yazdığımız “İstanbul’da Yatırım Yapmak İsteyenler Dikkat! Nereden Ev Satın Alınmalı?” ya da “Ev Alma Aşamasında Kendinize Sormanız Gereken Sorular” yazılarımızda konut satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsetmiştik. Peki, ev satın alırken hangi mimari kriterlere dikkat etmelisiniz? Şimdi, ev sahibi olurken aranması gereken mimari kriterler göz önünde bulundurulmalı paylaşalım.

İhtiyaçlarınıza Cevap Verecek Unsur: Daire Tipleri
Elbette projenin konumu ya da sunduğu sosyal olanaklar önemli ama doğru kararı verebilmek ve sonradan pişman olmamak için ev alırken mimari kriterler doğrultusunda seçim yapmak da oldukça önemli! Ev arayışı sırasında ihtiyacınızı karşılayacak daire tiplerini belirler ve bu doğrultuda incelemelerinizi yaparsanız, hem ihtiyacınıza yönelik olmayan evleri inceleme oranınız azalır ve zaman kaybetmezsiniz hem de verdiğiniz karardan daha sonra pişman olmazsınız. Örneğin; ailenizle birlikte yaşayacağınız bir ev satın almak istiyor ama bu evi ofis olarak kullanmayı da planlıyorsanız, dubleks bir daire satın alabilir ve bu sayede yaşam ve iş alanınızı rahatlıkla bölebilirsiniz. Eğer tek yaşıyorsanız ve yaşam alanınızı stüdyo olarak da kullanmak istiyorsanız da tercihinizi loft dairelerden yana kullanabilirsiniz.

Dairenin Net ve Brüt Farkı
Bir ev beğendiniz ve almak istiyorsunuz. Peki, almak istediğiniz evin, net ve brüt alanı arasında fark ne kadar? Eğer dairenin net ve brüt farkı çok büyükse bu, kullandığınız otopark ya da sosyal alanların da brüt değer içerisinde yer aldığı anlamına gelebilir. Bu nedenle, evleri incelerken satış danışmanına bu konuyu özellikle sormanızda ve dairede net olarak kullanabileceğiniz alanı öğrenmenizde fayda var.

Zeminin Depreme Dayanıklılığı
Dairenin bulunduğu binanın zemin etüdünü kontrol etmek, yapının deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde inşa edilip edilmediğinden emin olmak da ev alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan. Bunların yanında, taşıyıcı sistemde onarım yapılıp yapılmadığı konusunda da ayrıntılı bilgi almanızda fayda var.

Dairede Kullanılan Malzemeler ve Daire Tesisatın Kalitesi
Tam istediğiniz gibi bir ev bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Peki, dairede kullanılan malzemelerin kalitesini ve daire tesisatını incelediniz mi? Kapılar, pencereler, banyo ve mutfak dolapları, parkeler, duvarlar… Kullanılan malzemelerin kalitesiz olması, ev aldıktan sonra hiç planda olmayan harcamalar yapmanıza neden olabilir. Bunların yanı sıra yine bir uzmandan yardım alarak elektrik, su, doğalgaz tesisatını ve evin yalıtımını da kontrol ettirebilirsiniz.

Kullanışlı Alanlar
Elbette evinizin bulunduğu yapının dış görünüşüne önem vermek hakkınız ama almayı planladığınız evin işlevselliğine daha çok dikkat etmeniz gerektiği de bir gerçek! Odaların kullanışlı olması, evde kullanılamayacak boş alan olup olmadığının yanında evin bulunduğu cephe de oldukça önemli. Örneğin doğuya ve güneye bakan evlerde daha fazla güneşten yararlanabilir ve hem daha ferah bir etki oluşturan hem de ısı tasarrufu konusunda size yardımcı olabilecek bir eve sahip olabilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.