2018-10-09

Ev Arayışına Girmeden Önce Bilmek Şart: Daire Tipleri

Ev almak ya da ev kiralamak istediğinizde başlıca kriterler, evin konumu ve büyüklüğü oluyor. Metrekarenin yanı sıra evin kaç odaya sahip olduğu da karar verme aşamasında oldukça önem taşıyor. Peki; 2+1, 3+1 ya da 2+2 nedir, bu detaylar ne anlama geliyor? Var olan daire tiplerini sadece bu detaylar doğrultusunda sınıflandırmamız mümkün mü? Hemen bu sorulara açıklık getirelim… Artıdan önceki kısım yatak odası, çalışma odası gibi kullanacağınız alanları, artıdan sonraki kısım ise salon sayısını belirtiyor. Peki, daire tipleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için sadece bu detayı mı bilmek önemli? Tabii ki hayır! Ev daire tipleri hangileridir, özellikleri nelerdir, anlatmaya başlayalım.

Stüdyo Daire Nedir?
1+0 dairelerin diğer adı olan stüdyo daireler, özellikle öğrenciler ve yalnız yaşayan çalışanlar tarafından tercih ediliyor. Buna ek olarak bazı kaynaklar, 1+1 daireleri de stüdyo sınıfına dâhil ediyor. Stüdyo daireler; temizliğin kolay olması, yakıt ve elektrik tüketiminde tasarruf edebilme gibi avantajlar sunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı” doğrultusunda, yatay mimariye önem verilmesi ve alanın daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi için 1+0 dairelerin inşasının yasaklanabileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Dubleks Daire Nedir?
Dubleks (dublex), iki katlı evlere ya da dairelere verilen isimdir. Apartman daireleri dubleks olabileceği gibi özerk mesken tipleri (villa, yalı vb.) de dubleks olabiliyor. Katlar arasındaki geçiş, evin içerisindeki merdivenler sayesinde sağlanıyor.

Farklı ihtiyaçlara ya da isteklere uygun şekilde inşa edilen dubleks dairelerin farklı çeşitleri bulunuyor. Dubleks daire çeşitleri; çatı dubleks, ters dubleks ve bahçe dubleks olmak üzere üçe ayrılıyor. Diğer adı “katta dubleks” olan çatı dubleksler, apartmanların en üst iki katında bulunuyor. Dairenin girişi ise genellikle alt kattan sağlanıyor. Ters dubleks ile bahçe dubleks ise aslında birbirine çok benziyor. Bahçe dublekste ek olarak adından anlaşılacağı gibi bahçe bulunuyor. Bu evlerde giriş genellikle üst kattan sağlanıyor ve alt kata ev içerisinden erişilebiliyor. Fakat her dubleks daire tipinde, iki kattan da daireye giriş sağlanabilen seçenekler de bulunuyor. Bu tarz evlere ise duble dubleks deniyor.

Tripleks Daire Nedir?
Üç katlı evlere verilen ad olan tripleks (triplex), genellikle özerk yapılarda (villa, yalı vb.) bulunan bir tip. Fakat bunun yanı sıra bazı konut projelerinde apartmana dâhil olan tripleks evler ile karşılaşmak da mümkün.

Loft Daire Nedir?
1970’li yıllarda ABD’de doğmuş bir ev tipi olan loft daireleri, depoların ya da eski fabrikaların bir kısmının yaşam alanına çevrilmesi olarak anlatabiliriz. Sokakta yaşayan insanlara çare olsun diye düşünülen bu çözüm, evsizlerin aksine sanatçılar tarafından benimsenmiş. Bunun nedeni ise loft dairelerin, evi ve çalışma alanını bir arada sunması. Yani loft daireleri, çalışma ve yaşam alanını birleştiren ev tipi olarak tanımlamamız mümkün. Günümüzde loft daireler, doğduğu günlerdeki gibi sadece endüstriyel alanlarda yer almıyor. Özellikle evini ofis olarak da kullanan çalışanlar ya da sanatçılar tarafından tercih edilen loft daireler, özel konut projelerinde satışa sunuluyor. Loft daireler, tek katlı ya da evin tasarımına uygun olarak asma katlı olabiliyor. Buna ek olarak loft dairelerin özellikleri arasında az duvara sahip olması, yüksek tavan, geniş boydan camlar yer alıyor.

Rezidans Daire Nedir?
Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz ve konut projeleri dâhilinde inşa edilen en popüler daire tipleri arasında yer alan rezidanslar, konfor açısından diğer daire tiplerinden çok daha üstün olmasıyla dikkat çekiyor. Son teknoloji ile donatılmış rezidans dairelerde üstün güvenlik, sosyal imkânlar, temizlik gibi pek çok hizmet ve avantaj sunuluyor.
Penthouse Nedir?
“Lüks çatı katı daire” olarak adlandırabileceğimiz penthouse, bazı konut projelerinde yer alıyor. Yapıların en üst katında bulunan, yüksek tavanlara sahip, panoramik bir manzara sunan, genellikle otoparktan direkt dairenin kapısına çıkılmasını sağlayan asansör ve üst düzey güvenlik önlemleri bulunan bu daire tipi, halk arasında “kral dairesi” olarak da biliniyor.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.