2018-06-22

Hafta Sonunu Evde Geçirmemeniz İçin 4 Neden

Yoğun iş temposu ve evdeki sorumluluklar, hafta içi kendinize zaman ayıramamanıza neden olabiliyor. Hal böyle olunca hafta içinin yorgunluğunu üzerinizden atabilmek için hafta sonunu evinizde geçirip dizi-film izlemek isteyebiliyorsunuz. Fakat hafta sonu evde oturmayıp doğayla buluşmak, psikolojik açıdan oldukça önem taşıyor. Peki; yapılan araştırmalara göre şehir yaşamından uzaklaşıp doğayla buluşmanın sağladığı olumlu etkiler nelerdir?

1. Depresyondan Uzak Kalmanızı Sağlar
Ağaçların gölgesinde, kuş cıvıltıları eşliğinde zaman geçirdiğinizi düşünün. Bunu düşünmek bile huzurlu hissetmenizi sağlıyor, değil mi? Zaten araştırmalar da bu hissi onaylar nitelikte. PNAS’ın* yaptığı araştırmaya göre 90 dakikalık bir yürüyüş, depresyon oranında büyük derecede azalma sağlıyor. Bu yürüyüşleri aileniz ya da arkadaşlarınızla yapmak ise bu pozitif etkinin artmasına yardımcı oluyor.

2. Zihninizi Dinlendirir
Masabaşı bir iş yapıyorsanız ve yaptığınız iş fiziksel olarak sizi yormayan fakat mental olarak hep yorgun hissetmenizi sağlayan bir işse bunun nedeni aynı anda birkaç işi yapmak zorunda olmanız olabilir. Örneğin iş arkadaşınıza acil bir mail atarken aynı anda çalan telefonu açıp müşteri ile konuşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sık sık yaşanan bir durumsa, kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Doğada yürüyüş veya meditasyon yapmak ise yorgunluk hissinden ve stresten uzaklaşmanızı sağlıyor.

3. Odaklanmanızı Kolaylaştırır
Hep aynı konular üzerinde düşünmek ya da çalışmak motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Böyle durumlarda hafta sonunu evde geçirmeyerek ve arkadaşlarınızla doğada yürüyüş, bisiklete binme ya da piknik gibi aktiviteler yaparak hafta içi zihninizde yer tutan konulardan daha kolay bir şekilde uzaklaşabilirsiniz. Bu da işe geri döndüğünüzde işin üzerinde daha motive bir şekilde çalışmanıza ve kolaylıkla odaklanmanıza yardımcı olur.

4. Yeni Bakış Açıları Kazanmanıza Yardımcı Olur
Farklı dünya görüşleri olan insanlarla aynı ortamda bulunmak sizi besleyerek bir duruma ya da soruna farklı perspektiflerden yaklaşmanıza yardımcı olur. Fakat bunu mesai saatine sıkışıp kalarak değil, onlarla farklı ortamlarda bulunarak örneğin hafta sonunu birlikte doğada geçirerek ya da etkinliklere katılarak yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek, sosyal ilişkilerinizi de kuvvetlendireceği gibi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Ege Yapı’da Hafta Sonu İçin Plan Yapmanıza Gerek Yok!
Ege Yapı projeleri, size sundukları sosyal olanaklar sayesinde hafta sonunu nasıl geçireceğiniz hakkında plan yapma zorunluluğunuzu ortadan kaldırıyor. Doğada ve kapalı sosyal alanlarda kaliteli zaman geçirmenizi sağlayan Ege Yapı projelerinin sahip olduğu yüzme havuzları, yürüyüş, koşu, bisiklet, meditasyon alanları, tenis kortları, basketbol sahası, fitness salonları sayesinde ilgilendiğiniz spor dalına zaman ayırmanız Batışehir’de de Kordon İstanbul’da da çok kolay. Buna ek olarak Kordon Life Club’un sunduğu müzik stüdyosu, sinema odası, karaoke salonu gibi olanaklar sayesinde daha keyifli zaman da geçirebilirsiniz.
Şu anda ön talep toplayan Cer İstanbul ve ÇamlıYaka Konakları ise sundukları sosyal olanaklara ek olarak doğa ile her zaman buluşmanıza imkân tanıyor. Yedikule’de bulunan Cer İstanbul sayesinde İstanbul’un tarihi dokusunu muhteşem manzara ile bir arada yaşayabilirsiniz. İstanbul’un her geçen gün değerlenen lokasyonlarından biri olan Çekmeköy’de bulunan ÇamlıYaka Konakları ile de çam ağaçlarının sunduğu faydalardan yararlanabilirsiniz.

*PNAS, açılımı “Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” olan ve 1915 yılından beri yayımlanan bilimsel dergidir.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.