2018-12-10

Tahminleri Alalım! Geleceğin Şehirleri Nasıl Olacak?

Her şehrin kendine özgü bir kültürü, doğal güzellikleri, mimari özellikleri var. Şehirler pek çok unsurdan etkileniyor ve bu sayede bizlere, dünyada eşine zor rastlanır bir atmosferin içerisinde yaşama imkânı sunuyorlar. Peki, bu durum gelecekte nasıl olacak? Geleceğin şehirlerinde bizi neler bekliyor? Şimdi, geleceğin şehirleri hakkındaki tahminleri sizinle paylaşalım.

Yapay Adalar Oluşturulacak
Yatay mimari son yılların mimari trendleri arasında yer alsa da United Nations’ın araştırmasının da içerisinde bulunduğu bazı araştırmalara göre gelecekte şehirlerin nüfusu daha çok artacak. Bu durum, çok katlılığın yanı sıra yapay adaların da şehirlerde daha çok yer alacağı tahminlerini güçlendiriyor. Günümüzde de var olan yapay adalara oluşturulmuş yerleşim alanları geleceğin şehirlerini en çok etkileyecek trendlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yapay adaların yanı sıra deniz üzerinde taşınabilir platformlardan oluşturulan şehirler de gerçekleşmesi oldukça muhtemel bir tahmin. Şehirler, platformların bir araya gelmesiyle oluşsa da platformlar birbirinden ayrılıp farklı noktalara taşınabilecek veya seyahat edebilecek.

Kaynakların Daha Verimli Kullanılması Sağlanacak
Dünya nüfusunun artması, kaynaklara olan ihtiyacın da artması anlamına geliyor. Üstelik hayatımızı kolaylaştıran kaynakların sınırsız olmaması da bu konuda dikkatli olmamız gerektiğinin bir kanıtı. Peki, bu konu özelinde, geleceğin şehirleri nasıl olacak?

Geleceğin yapıları ve geleceğin şehirleri, kaynakları verimli bir şekilde kullanmamız için bizi yönlendirecek. Örneğin araba kullanımını azaltmak amacıyla bisiklet yolları şehirlerde daha çok yer alacak. Konutlarda ise ısıyı evin içerisinde tutmak için yalıtımın yanı sıra bu doğrultuda geliştirilmiş yeni teknolojik gelişmelere de yer verilecek.

Yapay Zekalara Şehirlerde Daha Çok Yer Olacak
Yapay zekalar gitgide hayatımızda daha çok yer kaplamaya başladı. Bu durum elbette, teknolojinin de gelişmesiyle, insan hayatını olduğu kadar geleceğin yerleşim alanlarını da etkileyecek gibi gözüküyor. Geleceğin akıllı şehirleri, evlerin yapay zekalar sayesinde kontrol edilmesini sağlayacak. Günümüzde de var olan bu özellik (örneğin işten eve dönerken klimayı açabilmeniz gibi teknolojik özellikler) neredeyse şehirdeki tüm evlerde yer alacak yani lüks olmaktan çıkacak. Gelecekte bizi bekleyen sürücüsüz otomobiller oldukça yaygın ama buna artı olarak çok katlı yollar da şehrin görünüşünü elbette etkileyebilir.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.