Beyaz Eşyada Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

2018-11-16

Beyaz Eşyada Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

Beyaz eşya olmadan evinizi düşünebiliyor musunuz? Beyaz eşyasız bir ev kurmak durumunda kaldığınızda hayatınızın çok zor olacağını tahmin etmek imkânsız değil! Yani, evet, beyaz eşya evimizin olmazsa olmazlarından. Kirli bulaşıkları yıkayan, tertemiz giysiler sunan, gıdaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayan beyaz eşya genellikle sorun çözücü olsa da bazı durumlarda sorunla karşılaşmanıza da sebep olabiliyor. Mesela beyaz eşyadaki kokular, hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biri. Peki, hangi beyaz eşyada oluşan koku nasıl giderilir?

Buzdolabındaki Kötü Kokular
Özellikle şarküteri ürünlerinin ambalajlarını tam kapamadan koymak, buzdolabının temizliğine dikkat etmemek, bozulmuş besinleri tutmak gibi nedenler “Buzdolabı kokusu neden olur?” sorusunun cevapları arasında yer alıyor. Buzdolabı koku giderme yöntemleri ise uygulaması kolay adımlardan oluşuyor. İşte, işinize yarayacak ipuçları:
● Buzdolabınızı boşaltın. İçerisinde bozulmuş gıdalar varsa çöpe atın, ambalajların ağzı açıkça besinleri paketleyin.
● Buzdolabının içini kimyasal temizlik ürünleriyle temizlemeyin, bu sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Ilık suyun içerisine karbonat karıştırıp eritebilir ve bu suyla buzdolabınızı silebilirsiniz.
● Temiz buzdolabına ağzı açık bir kapta karbonat, elma sirkesi ya da Türk kahvesi koyabilirsiniz. Bu ürünler kötü kokuları çekmede oldukça başarılıdır.

Bulaşık Makinesindeki Kötü Kokular
Kirli bulaşıkların makine içerisinde uzun süre bekletilmesi ve bulaşık makinesi temizliğinin aksatılması bulaşık makinelerindeki kötü kokunun başlıca nedenleri arasında yer alıyor. “Bulaşık makinesi kokuyor, ne yapmalıyım?” sorusunun cevabı da aslında kokunun nedenlerinde yatıyor.
● Bulaşık makinenizde, üzerinde yemek kalıntıları olan bulaşıkları uzun süre bekletmemek kötü koku oluşumunu büyük ölçüde azaltır.
● Bulaşık makinenizin pervanelerini ve tabanında bulunan filtreyi yılda 3 kere çıkarıp yıkamak oluşabilecek tıkanmaların ve yemek kalıntıları nedeniyle oluşan kötü kokuların önüne geçer.
● Bulaşık makinenizi yılda 3 kez, içerisinde bulaşık olmayacak şekilde, makinenize özel temizleyici ürünlerle çalıştırmanız da kalıntılardan kurtulmanız konusunda yardımcı olabilir.

Fırındaki Kötü Kokular
Yemek yaptığınız yer olması elbette ki fırındaki kötü kokulara karşı daha hassas olmanıza neden oluyor. Fırınınızdaki kokular genellikle ürününüz yeni olduğu takdirde ya da fırına sıçramış olan yağ kalıntıları nedeniyle oluşuyor. Peki, fırın kokusu nasıl giderilir?
● Fırın temizliğinde de buzdolabında olduğu gibi kimyasal ürünler kullanmamalısınız.
● Eğer fırını yeni aldıysanız ve ilk kez kullanacaksanız öncelikle karbonatlı su ile silebilir ve kuruduktan sonra boş bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
● Eğer fırınınızda yağ ve yemek kalıntıları varsa içerisinde karbonat olan su dolu bir fırın kabını, fırına koyup çalıştırabilirsiniz. Su buharlaşacak ve yağları eritecektir. Fırının içi el yakmayacak şekilde soğuduğunda karbonatlı su ile yumuşayan kalıntıları silebilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Kötü Kokular
Çamaşır makinesindeki koku problemi;
filtre ya da lastik kirliliği ve deterjan gözünü temizlememekten kaynaklı olabilir. İşte, çamaşır makinesi kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz adımlar:
● Çamaşır makinesi lastiğini her yıkamadan sonra kuru bir bezle silerek temizleyin.
● Çamaşır makinesinin deterjan gözünü çıkarıp duru su ile yıkayın. Gözde kalan deterjan kalıntıları küf oluşturup kötü kokuya neden olabilir.
● Çamaşır makinesinin filtresini yılda 2 ya da 3 kere temizleyin.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.