2018-04-24

Çalışanların Ev Hayatını Kolaylaştıracak 5 Öneri

Ev işleri yorucu ve bazı zamanlarda da zorlayıcı olabiliyor. Bir de iş hayatı ile ev hayatını birlikte yürütmek söz konusuysa zorluk seviyesi daha artabiliyor. Peki, şimdi, ev hayatını kolaylaştıran pratik fikirler ile buluşmaya ne dersiniz?

1. Hafta İçini Değerlendirin
Evet, işten geldiğinizde yorgun olduğunuzu biliyoruz, ama tüm işlerinizi hafta sonuna bıraktığınızda birikmiş işlerden dolayı yoğunluğunuzun daha fazla olacağını ve kendinize ayıracağınız zamanın azalacağını unutmamalısınız. Bu nedenle hafta içi de sizi yormayacak ev işlerinizi halledebilirsiniz. Örneğin çamaşır makinenizi çalıştırabilir, çamaşırlarınızı toplayabilir, oturarak ütü yapabilir ya da bulaşıklarınızı makineye dizebilirsiniz.

2. Yemekleri Önceden Yapın
Akşam işten gelip yemek yapar ve o yemeğin pişmesini beklerseniz büyük ihtimalle geç yemek yiyeceksiniz demektir. Fakat yemeklerinizi önceden yaparsanız işten geldiğinizde hemen ısıtıp yiyebilirsiniz. Buzdolabınızda her daim bir yemek olursa rahat edersiniz. Ayrıca derin dondurucuda sebze ya da pişirmeye hazır yemek bulundurma fikrini de değerlendirebilirsiniz. Bu önerileri uygulayarak akşam işten geldiğinizde daha fazla dinlenebilir, ailenize vakit ayırabilir ayrıca erken saatte yemek yiyeceğiniz için sağlığınızı korumuş olursunuz.

3. Yardım Almaktan Çekinmeyin
Eğer evliyseniz ailenizden, bir arkadaşınızla yaşıyorsanız da ev arkadaşınızdan yardım alabileceğinizi unutmamalısınız. Yapacağınız iş bölümü sayesinde iş yükünüzü hatırı sayılır ölçüde azaltıp daha az yorulurken kendinize ve yaşadığınız kişilere daha fazla zaman ayırabilir ve birlikte film izleyebilir, sohbet edebilirsiniz.

4. Hafta Sonu Geç Uyanmayın
Hafta içi, hafta sonunun gelmesini iple çekiyor ve hafta sonu geldiğinde de geç saatlere kadar uyumayı planlıyor olabilirsiniz. Fakat geç saatlere kadar uyuduğunuzda uyku düzeninizin bozulmasının yanı sıra yapacağınız işlerin zamanlaması da sarkabilir. Daha da kötüsü günün hemen bittiğini düşünebilirsiniz. Bu nedenle cumartesi ve pazar günleri de erken saatlerde uyanmaya özen göstermelisiniz.

5. Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz
Emin olun, ev hayatını ve iş hayatını birlikte yürütmek hiç kolay değil. Üstelik bu konuda sadece siz zorlanmıyorsunuz. Aynı durumda olanlar hayatı kolaylaştıracak önerileri araştırıyor ve çözüm bulmaya çalışıyor. Yani bu bir kusur değil! Her daim mükemmel olmaya çalışmak yerine bazı zamanlarda kendinize izin vermeli ve zaman ayırmalısınız. Örneğin acil olmayan ev işlerinizi ertesi güne bırakabilir ve arkadaşlarınızın teklifini geri çevirmeyerek onlarla buluşabilirsiniz ya da işten eve geldiğinizde yemek yapamayacak kadar yorgun hissediyorsanız güzel bir restorandan yemek siparişi vererek akşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.