Evcil Hayvan Sahipleri Dikkat! Temizlik Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

2017-12-27

Evcil Hayvan Sahipleri Dikkat! Temizlik Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evcil hayvan sahibi olmak çok güzel olduğu kadar zahmetli bir iş. Evcil hayvanınızla geçireceğiniz keyifli anların evinizin temizliğini gölgelememesi ve her ikiniz için de çok hijyenik bir ortam oluşturma konusunda iş yine başa düşüyor. Gündelik temizlik rutininizde yapacağınız küçük değişiklikler, hem sizin hem de onun hayatını büyük oranda kolaylaştırabilir. Nasıl mı? Hemen açıklayalım:

İlk İşiniz Toz Almak Olsun

Evdeki minik dostunuz ister tatlı bir kedi yavrusu ister minik bir muhabbet kuşu olsun, hiç fark etmez; temizliğinize her daim toz alarak başlamalısınız. Evcil hayvan tüyleri küçük oldukları için kolayca evin diğer kısımlarına dağılabilir. Üstelik beraberinde başka kalıntıları da taşıyabilirler. Bu nedenle, süpürgeyi açmadan önce mutlaka toz alma işlemini detaylıca tamamladığınızdan emin olmalısınız. Temizleyeceğiniz yüzeye uygun bir yüzey temizleyicisi ve bir toz bezi yardımıyla toz alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir Süper Kahraman: Elektrik Süpürgesi

Tüylerin ve tozların rahatlıkla yer değiştirebileceğinden bahsetmiştik. Yalnızca toz alırken değil, elektrik süpürgesi kullanırken de bu durum sıklıkla başınıza gelebilir. Bunu engellemek için, temizlik yönünüzü yüksekten alçağa olacak şekilde ayarlamalısınız. Örneğin; öncelikle koltukları sonrasında yerleri süpürmelisiniz. Toz aldıktan sonra zemine yayılan tüm kirleri, bu yöntemle kolayca elektrik süpürgesine hapsedebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken elektrik süpürgenizin zemin ayarının mevcut zemine uygun olduğundan emin olmasınız. Aksi takdirde, etkin sonuç alamayabilirsiniz.

Tüylerden Kurtulmak

Özellikle döşeme ve sandalyelere yerleşen hayvan tüylerinden kurtulmak oldukça zorlu ve zahmetli olabilir. Üstelik elektrikli süpürgelerinin büyük bir kısmı, söz konusu döşemeler olduğunda yetersiz kalabilir. Ancak tabii ki bu zeminleri temizlemek imkansız değil. Suyla nemlendirdiğiniz bir temizlik fırçasıyla, tüylü olan bölümü tek bir yöne doğru sert bir şekilde fırçalayarak, tüyleri hızlıca top haline getirip döşeme yüzeyini kolaylıkla tertemiz hale getirebilirsiniz. Ancak bu yöntem tüm döşemeler için sağlıklı olmayabilir. Örneğin deri ya da süet kaplama döşemeler, bu işlem sonucunda kolaylıkla aşınır. Bu tarz narin yüzeyleri temizlerken fırça yerine bulaşık eldiveninden yardım alabilirsiniz.

Temizliğe Ek Olarak İşinizi Kolaylaştıracak Pratik Adımlar

Evinizde yapacağınız temizliğin yanı sıra evcil hayvanınızın temizliğine de dikkat edip evinizin hijyen katsayısını artırabilirsiniz. Peki, nelere önem vermelisiniz?

Tuvalet Eğitimi

Rutin ev temizliğinize, bir de evcil hayvanınızın tuvalet temizliği eklenince, durumlar biraz zorlaşabilir. Özellikle size ve eve yeni alışma sürecinde olan evcil hayvanlar ya da henüz çok küçük olan yavru evcil hayvanlar tuvalet eğitimi konusunda yetersiz olabilirler. Ancak umutsuzluğa kapılmayın, çünkü evcil hayvanlar tuvalet eğitimi konusunda oldukça hızlı gelişim kaydederler. Burada size düşen görev, evcil hayvanınızın kumu hariç bir yere tuvaletini yapması durumunda, bu bölgeyi hızlıca ve güçlü bir temizleyici ile dezenfekte ederek buradaki kokuyu tamamen ortadan kaldırmaktır. Buna ek olarak, evcil hayvanınızla sürekli iletişimde olarak, onu tuvalete yönlendirmelisiniz.

Düzenli Temizlik

Ev temizliğinizin bir diğer büyük parçasını ise evcil hayvanınızın temizliği oluşturuyor. Evcil hayvanınızı gezdirdikten sonra, eve girmeden önce mutlaka ayaklarını nemli ve temiz bir bezle silmeniz, eğer daha da kirliyse yıkamanız gerekiyor. Hayvan derisiyle buluşan su, toprak ya da çamur, sonraki süreçte daha zor temizlendiği gibi kalıcı kötü kokulara sebebiyet veriyor. Evcil hayvanlarınızın üzerinde birikebilecek tüyler ve tozları önlemek için de haftada en az 2-3 gün onu fırçalamaya özen göstermelisiniz.

Tuvalet Temizliği

Eviniz ne denli temiz olursa olsun, eğer evcil hayvanınızın tuvaleti temiz değilse kötü kokular peşinizi bırakmaz. Bu nedenle, yavru köpekler için kullanılan tuvalet pedleri ve kediler için tercih edilen tuvalet kumlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Özellikle kedinizin tuvaletinin önüne mutlaka küçük bir paspas ekleyerek, patilerine yapışabilecek kum tanelerini evin diğer noktalarına taşımasını önleyebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.