2017-12-27

Gelsin Daha Düşük Faturalar: Beyaz Eşya Kullanımında Tasarruf Etmenin Yolları

Özellikle kış döneminde tutarları artan faturalar, hem bütçenizi zorluyor hem de çevreyi; dolayısıyla geleceğinizi tehdit ediyor. Fakat elektrik, su ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarınızı, daha düşük faturalarla; en ekonomik ve çevre dostu şekilde çözmek sizin elinizde! Bu konuda en büyük destekçiniz ise beyaz eşyalarınız. Beyaz eşya alırken nelere dikkat etmeli ya da en tasarruflu beyaz eşyalar hangileri gibi aklınızda belirebilecek soruların cevabını bulmak üzere; beyaz eşyalarla yeniden tanışmaya ne dersiniz?

Enerji Verimliliği Nedir?

Beyaz eşya almadan önce, üzerinde yazan A+, B+ ya da A+++ gibi enerji sınıfını belirten ifadeler mutlaka gözünüze takılmıştır. Ürün cinsine bağlı olarak yerleştirilen bu ibareler, mevcut beyaz eşyanın enerji verimliliğini temsil eder, A-B-C gibi harfler beyaz eşyanın sınıfını anlatırken, yanına eklenen artılar daha fazla enerji verimliliği anlamına gelir. Bu nedenle, beyaz eşya satın alırken bu sınıflara mutlaka göz atmalı ve en verimli modeli tercih etmelisiniz. Beyaz eşyanızı evinize yerleştirirken, duvar ile arasında en az 5 cm olmasına özen göstermelisiniz. Böylece, çabuk bozulmalarını engelleyebilir ve beyaz eşyalarınızın etkin bir biçimde çalışmasına yardımcı olursunuz. Şimdi gelelim ürün bazında enerji verimliliği için alabileceğiniz önlemlere…

Fırınlar

Fırınınızda yemek pişirirken, daha düşük ısılarla da harika lezzetler yapabilirsiniz. Burada en büyük yardımınız cam ve porselen kaplar olacak. Bu küçük değişiklik sayesinde fırınınızı 15 derece daha düşük seviyede kullanarak aynı pişirme sonuçlarını alabilirsiniz. Gerek duymadıkça fırınlarınızda ön ısıtma yapmamaya çalışın ve çalışır haldeki fırının kapağını açmamaya özen gösterin çünkü bu fırınınızın sıcaklığını kaybetmesine ve aynı dereceye ulaşması için daha çok çalışmasına neden olur. Ayrıca enerji tasarrufu yapmak için pişme süresi tamamlanmadan önce, fırınınızı kapatabilirsiniz çünkü siz onu fişten çekseniz bile, iç mekandaki ısı yemeği pişirmeye yeterli olacaktır.

Çamaşır Makineleri

Çamaşır makinesini çalıştırırken kapasitesinin hepsini kullandığınızdan emin olmalısınız. Çamaşırlarınız çok kirli olmadığı sürece ekonomik programlarda kısa yıkamalar tercih etmeli ve düşük su sıcaklığından yararlanmalısınız. Bu sayede çamaşırlarınızın da yıpranma şansı daha düşük olur.

 

Bulaşık Makineleri

Bulaşık makinesi dendiğinde akla gelen ilk kural: Elde değil, makinede yıkayın. Bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce, çamaşır makinesinde olduğu gibi, kapasitesinin tamamen dolu olduğundan emin olun. Çok yağlı bulaşıklarınız olmadığı sürece çok yüksek sıcaklıklarda, uzun yıkamalar yapmamanız tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. 50 derece sıcaklık temizlik için yeterlidir, bu noktada makinelerin ekonomi programlarından yararlanabilirsiniz. Makinenizin sık arızalanmaması için filtrelerini ve tahliye kısımlarını sık sık temizlemeye özen göstermelisiniz.

Buzdolapları

Buzdolabınızı yerleştirirken diğer beyaz eşyalardan uzakta konumlandırın. Buzdolabınızı güneş alacak yerlerden, radyatörlerden ve ısı kaynaklarından uzağa yerleştirerek ortalama %25 enerji tasarrufu sağlamanız mümkün. Gıdalarınızı iyice soğuduktan sonra, ağzı sıkı kapalı kaplar içerisinde buzdolabınıza yerleştirin. Soğutma bölüm sıcaklığının 4-5 derece, dondurucu bölümününse -20 ile -18 derece arasında olduğundan emin olun. Buzdolabının kapılarını uzun süre açık bırakmamak tasarrufun püf noktalarından biridir.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.