Kıştan Korkmanıza Gerek Yok! Kış Aylarında Daha Dinç Olmanızı Sağlayacak 4 İpucu

2018-02-07

Kıştan Korkmanıza Gerek Yok! Kış Aylarında Daha Dinç Olmanızı Sağlayacak 4 İpucu

Bazanın altından battaniyeler, yorganlar çıktı; gardırobunuzda kazaklarınız, askıda kalın montlarınız var… Evet, bunlar kış mevsiminin olmazsa olmazları. “Kış” denildiğinde kar ve soğukla birlikte akla gelen bu nesnelerin yanı sıra pek sevimli olmayan hastalıklar da bu mevsimin getirdiklerinden. Peki, kış aylarında daha az hastalanmak ve daha dinç olabilmek için nelere dikkat etmeliyiz, kış aylarında nasıl beslenmeliyiz?

1. Güçlü Bağışıklığın Sırrı: Probiyotik

Eğer siz de çokça grip, nezle gibi kış hastalıklarına yakalanıyorsunuz bağışıklık sisteminizin güçlenmeye ihtiyacı var demektir! Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ise yararlı bakteriler olan probiyotikler büyük görev üstleniyor. Yoğurt, kefir, turşu, peynir gibi probiyotik açısından zengin besinler yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz ve kış aylarını daha sağlıklı, dolayısıyla daha dinç geçirmeniz mümkün hale geliyor.

2. Protein ve Vitamin Bakımından Zengin Yiyecekleri Tercih Etmelisiniz

Protein ve vitaminlere vücudun her zaman ihtiyacı var ama hastalanmak istemiyorsanız kış aylarında beslenme konusunda daha dikkatli olmalısınız. Peki, enfeksiyonlara karşı savaşan antikorların üretilmesinde görevli olan protein günde kaç gram tüketilmeli? Aslında bu sorunun cevabı kilonuza göre değişiklik gösteriyor. Günlük protein ihtiyacınızı öğrenmek için kilonuzu 0,8 ile çarpmanız gerekiyor. Bu hesaplamaya göre 80 kilogram bir insanın protein ihtiyacı şu şekilde hesaplanıyor:
80 kilogram x 0,8 = 64 gram (Günlük protein ihtiyacı)
Her vitamin ve mineral alımının vücut için önemli bir etkisi olsa da kış aylarında C Vitamini alımının önemi çok büyük. Bağışıklık sistemini güçlendiren C Vitamini yönünden zengin, kış aylarında tüketebileceğiniz besinler ise: Kırmızıbiber, yeşilbiber, brokoli, karnabahar, ıspanak portakal, greyfurt, mandalina, kivi, kuşburnu, limon, kırmızılahana, maydanoz ve brüksel lahanası.

3. Şeker Bağışıklık Sistemine Dost Değil

Sık tüketildiğinde diyabete davetiye çıkarma, kilo almanıza neden olma gibi pek çok zararı bulunan şekerin bağışıklık sisteminize olumsuz bir etkisi var. Şeker tüketimi, vücudunuzdaki C Vitaminini etkisiz hale getiriyor ve kan hücrelerinizin, vücudunuza giren virüslerle savaşmasını engelliyor ve hasta olmayı kolaylaştırıyor.

4. Hastalıklardan Korunmak İstiyorsanız Daha Fazlasına İhtiyacınız Var

Kış aylarında vitamin alımı, doğru şekilde beslenmek oldukça önemli olsa da vücudunuzu dinç tutmak için yapabileceğiniz ya da dikkat etmeniz gereken başka uygulamalar da var.
Özellikle toplu taşıma, iş yeri, okul gibi pek çok insanla bir arada olduğunuz alanlarda bulunduktan sonra ellerinizi yıkamalısınız. Bulunduğunuz ortamı havalandırmak da ortamdaki zararlı virüslerden arınmanız için önemli. Günde en az 7 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Bu sayede vücudunuz ihtiyacınız olan hormonları sağlıklı bir şekilde üretebilir, salgılayabilir. Ayrıca kış aylarında spor yapmanın da bağışıklık sisteminiz üzerinde olumlu etkisi var. Yalnız spordan sonra terin üzerinizde kurumasına izin vermemeli ve kalın giyinmelisiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.