Kreatif ve Ekonomik: Evinizi Fotoğraf Stüdyosuna Çevirmenin 5 Yolu

2021-01-31

Kreatif ve Ekonomik: Evinizi Fotoğraf Stüdyosuna Çevirmenin 5 Yolu

Yaşadığımız sosyal medya çağının bir getirisi olarak neredeyse her anımızı fotoğraflıyoruz, kaydediyoruz ve paylaşıyoruz. Dolayısıyla video ya da fotoğraf çekmek çoğumuz için gündelik bir ihtiyaç halini almış durumda.

Artık özel videolar ya da fotoğraflar çekmek için geziler yapıyoruz, rotalar belirliyoruz ve görsel içerikler peşinde koşuyoruz. Ancak son dönemlerde Covid-19 salgını sebebiyle vaktimizin büyük bir kısmını evlerimizde geçiriyoruz.

Bu durum da kreatifliğinizi sekteye uğratıyor olabilir. Fakat merak etmeyin, evde fotoğraf çekmek ve evinizi fotoğraf stüdyosuna çevirmek mümkün. Bu yazımızda sizlere evde fotoğraf çekim tekniklerinden bahsedeceğiz. Haydi gelin beraber inceleyelim.

● Doğru Işığı Kullanın

Güzel ve etkileyici fotoğraflar çekmenin temelinde ışığın doğru kullanımı yatmaktadır. Fotoğrafçılıkta "Golden Hour’ olarak da isimlendirilen bir kavram vardır. Bu kavram ışığın gün içerisinde en güzel ve en temiz şekilde geldiği dönemi ifade eder. Golden Hour olarak adlandırılan bu süre, güneşin batmasından hemen öncesi ve sonrasını kapsamaktadır.

O yüzden evinizin en iyi şekilde güneş alan kısmında Golden Hour zaman aralığından faydalanabilirsiniz. Ayrıca uzak ve yakın ışıkları kullanarak Bokeh efektinden dahi yararlanabilirsiniz.

● Perdelerden Faydalanın

Evinizde yer alan perdelerin ışık geçirgenlikleri ve de yapıları doğrultusunda kendinize farklı atmosferler oluşturabilirsiniz. Ayrıca evinizdeki kumaş, stor ya da farklı tipteki desenli perdelerden faydalanarak ışık ve karanlığı kontrol edebilirsiniz.

Evinizdeki perdeleri kullanarak özellikle portre fotoğrafladığında özgün kareler ortaya çıkarabilirsiniz.

● Kumaşlar ile Atmosfer Oluşturun

Evinizdeki çeşitli tipteki kumaşları kullanarak da özgün fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Tıpkı perde kullanımında olduğu gibi farklı desenlere, ışık geçirgenliklerine ve dokuya sahip kumaşları kullanarak kendinize orijinal arka planlar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca bu kumaşları sadece zemin ve arka plan olarak değil, kreatif perspektifler için de kullanabilirsiniz.

● Projeksiyon Kullanın

Projeksiyon cihazları içinde bulundurduğu ışık kaynakları sayesinde, bilgisayar ya da medya oynatıcı gibi kaynaklardan aldığı video sinyalleri aracılığıyla elektronik ve optik donanımlar kullanarak ışığı filtreler, görüntü oluştururlar.

Dolayısıyla bu cihazları sadece film ya da video izlemek için değil kreatif fotoğraflar çekmek için de kullanabilirsiniz. Projeksiyon cihazından boş bir duvara görüntüler yansıtabilirsiniz ve bu görüntülerin önünde oldukça farklı fotoğraflar yakalayabilirsiniz, iyi sonuçlar alabilirsiniz.

● Ev Yapımı Filtrelerden Yararlanın

İsterseniz fotoğraf makinesi isterseniz de akıllı telefonunuz ile fotoğraf çekin, ev yapımı filtreler kullanarak fotoğraflarınıza egzotik detaylar katabilirsiniz. Örneğin; evinizde bulunan renkli bantları kamera kenarlarına yapıştırarak renkli görüntüler elde edebilirsiniz.

Eğer evinizde renkli bantlar yoksa benzer biçimde renkli poşetlerden yararlanabilirsiniz. Buradaki amaç makinenin lensinde renk kırılmaları oluşturmak ve değişik pozlar yakalayabilmektir. Bu sayede değişik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Film İzlemek İçin Koltuğunuza Yerleşin: Evde Sinema Odası Kurmanın İpuçları içeriğimize geçebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.