Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 5 Öneri

2018-10-25

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 5 Öneri

Siz de havalar soğuduğunda, özellikle kış aylarında sürekli hasta olanlardan mısınız? Bu soruya cevabınız “Evet” ise sorun yüksek ihtimalle bağışıklık sisteminizde. Bu sorunu çözüme kavuşturmak için ise yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeli, vücudunuza ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vermelisiniz. Peki, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı? İşte, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak 5 öneri:

1. Mevsiminde Sebze ve Meyve Tüketin
Mevsiminde tükettiğinizde vitamin ve mineral açısından zengin olan sebze ve meyveler, mevsimi dışında yediğinizde vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalabilirler. Bu nedenle mevsimi olmayan besinleri tüketmek yerine tercihinizi taze meyve ve sebzelerden yana kullanmalısınız. Ayrıca çiğ olarak tüketebileceğiniz sebzeler varsa pişirmeden tüketmeniz de içeriklerinde bulunan vitamin ve mineralden en yüksek şekilde faydalanmanızı sağlar. Örneğin yemeklerimizin olmazsa olmazı soğanı salatalarınıza çiğ olarak ekleyebilir, bu sayede bu sebzenin antibiyotik özelliğinden yararlanabilirsiniz.
2. Meyve Tüketimine Özen Gösterin
Soğuk algınlığınız olduğunda ya da hasta olduğunuzda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için aklınıza gelen ilk şey, C vitamini bakımından zengin meyveler oluyor, değil mi? Aslında sadece hasta olduğunuz dönemlerde değil, düzenli olarak meyve tüketmelisiniz. Peki, bağışıklık sistemini güçlendirme yolları arasında en çok kullanılan yöntem olarak kabul edebileceğimiz meyve tüketimi nasıl olmalı? Portakal, mandalina, limon, kivi, nar gibi meyveler ve C vitamini bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeleri doğradıktan ya da soyduktan sonra bekletmeden tüketmelisiniz. Çünkü sebze ya da meyveleri bekletmeniz, vitaminlerinin kaybolmasına neden olur. Bu arada eğer meyve suyu tüketmek istiyorsanız hazır ürünler yerine ev yapımı meyve sularını tercih etmelisiniz. Sıktığınız meyvelerin sularını da uzun süre bekletmeden hemen içmelisiniz.

3. Probiyotiklerden Yararlanın
Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan yararlı bakterilerdir. Bu bakterilerin sayısını artırmak ise bağışıklık güçlendirici hamlelerden biri. Yoğurt, kefir, turşu gibi probiyotik besinler tüketerek bağırsaklarınızı ve dolayısıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

4. Bol Bol Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yaşam kaynağımız olan su, vücuttaki toksinlerin atılması, sindirim sisteminin temizlenmesi ve dolayısıyla hastalığa neden olabilecek mikropların vücuttan atılması için de gereklidir. Diğer bir deyişle “Bağışıklık sistemini ne güçlendirir?” sorusunun cevaplarından biri de sudur. Suyun yanı sıra yeşil çay da vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

5. Bağışıklığınızın Güçlenmesi İçin Önemli: E Vitamini
Bağışıklık sistemi dendiğinde akıllara ilk olarak C vitamini gelmesine rağmen E vitamini de bağışıklık sisteminizi güçlendiren önemli vitaminlerden biridir. Vücuttaki hücrelerin zarar görmesini engelleyerek zararlı maddelerin hücre içerisine girip hastalık oluşturmasını önleyen serbest radikallerin tutunmasını E vitamini sağlar. Bu nedenle bağışıklık sisteminin yanı sıra damar tıkanıklığı, kanser, parkinson ve alzheimer başta olmak üzere hücrelerinizin hasar görmesi nedeniyle oluşabilecek hastalıklara karşı E vitamini tüketmek oldukça önemlidir. İçerisinde E vitamini bulunan ceviz, badem, fıstık, fındık gibi kuru yemişleri günlük olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.