Mutfak Gereçleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

2018-06-25

Mutfak Gereçleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evinizde en çok zaman geçirdiğiniz yerlerden biri olan mutfak, aileniz ya da arkadaşlarınızla keyifli sofralarda buluşabilmeniz için öncelikle ihtiyacınız olan nokta. Bu alanın temizliğine ekstra özen gösterdiğinizi de biliyoruz, fakat seçtiğiniz mutfak araç ve gereçleri de sağlığınız için temizlik kadar önem taşıyor. Peki, mutfak gereçlerini seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Hangi Tencereyi ve Tavayı Tercih Etmelisiniz?
Çelik, seramik, titanyum… Neredeyse her geçen gün yeni bir tencere ve tava türünün çıktığına şahit oluyoruz. Bu nedenle aklınızda “Hangi tencereyi almalıyım?” ya da “En sağlıklı tencere hangisi?” gibi soruların oluşması oldukça normal. Şimdi, tencere ve tava alırken dikkat edilmesi gerekenleri ürün türlerini inceleyerek anlatalım.

Çelik: Her evde bulanan çelik tencereler çizilmeye, paslanmaya karşı oldukça dayanıklı olmalarının yanı sıra birçok tencere türüne göre oldukça da sağlıklı. Isıyı koruyan çelik tencerelerin sunduğu bir diğer avantaj ise pişirdiğiniz yemekleri bu kaplarda saklayabilmeniz.

Teflon: Pişirdiğiniz yiyeceği yapıştırmaması nedeniyle hemen hemen her evde kendine yer bulan teflon tencereyi kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Kolay çizilebilen teflon tencere ve tavalara metal çatal-kaşık temas ettirmemelisiniz. Aksi takdirde oluşabilecek çizikler, oksitlenme nedeniyle zehirlenmenize sebep olabilir.

Bakır: Pişirilen yemeği lezzetli kılan ve biraz da nostaljik olan bakır tavalar ve tencerelerin dezavantajı, bakımının düzenli olarak yapılması gerekliliği. Besinlerin içerisindeki asit nedeniyle kalayı bozulabilen bu tencereler düzenli bir şekilde kalaylanmadığında zehirlenme durumu görülebiliyor.

Seramik: Yapışmaz yüzeye sahip olduğu için teflona alternatif olarak görülen seramik tencerelerde de pişirdiğiniz yemeği saklamanız, üründeki kurşunun yemeğe geçmesine neden olabiliyor ve bu da sağlığınızı, hatta hayatınızı tehdit edebiliyor. Aynı zamanda seramik ürünlerdeki çizilmeler de sağlığı olumsuz etkiliyor.

Döküm: Demirden yapılan ve ısıyı eşit yaymasıyla bilinen döküm tava ve tencereler oldukça sağlıklı ve dayanıklı ürünler. Öyle ki bu ürünleri ömrünüz boyunca bile kullanabilirsiniz. Fakat döküm tencere ve tavaların diğer türlere göre daha ağır ve pahalı olduğunu da belirtelim.

Titanyum: Granit gibi doğada bulunan maddeden yapılan titanyum tencerelerin granitten çok daha dayanıklı olduğu belirtiliyor. Yapışmaz özellikte ürün arayan çoğu insan en son teknoloji olan granit tercih ediyor. Fakat ürüne yine hasar verecek araçlardan kaçınmanız gerekiyor.

Hangi Malzemeden Yapılan Saklama Kabını Tercih Etmelisiniz?
Yaptığınız yemeği saklamak için ya da aldığınız kuru yemişleri koymak için… Saklama kapları mutfakta en çok kullandığımız ürünlerin başında geliyor. Peki, en sağlıklı saklama kabı hangi malzemeden üretilendir? Belirttiğimiz gibi bakır ya da seramik ürünler, gıda saklamak için uygun olmayan ürünler. Plastikler ise yapımında kullanılan maddeler nedeniyle kanserojen etkiye neden olabiliyor. Bu nedenle saklama kabı seçerken tercihinizi cam ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

Silikon Ürünler Zararlı mı?
Yumurta sürme fırçasından kek kabına kadar pek çok mutfak araç-gerecinde karşımıza çıkan silikon ürünler görsel olarak oldukça şık olsalar da alma konusunda kararsızlık yaşayabiliyor ve “Silikon sağlıklı mı?” sorusunu kendinize sorabiliyorsunuz. Silikon ürünlerin, camın da ana maddesi olan silis kumundan yapıldıkları için zararsız olduklarını söyleyebiliriz. Üstelik yaptığınız keklerin yapışmamasını ve kolaylıkla çıkmasını sağlayan bu ürünler oldukça da kullanışlı. Fakat silikon ürünleri alırken dikkat etmeniz gereken bir şey var: Ürün %100 silikondan yapılmalı ve içerisine plastik karıştırılmamış olmalı. Aksi takdirde sağlığınız tehdit altında demektir.

Mutfak Bıçağı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Mutfak bıçağınızın ihtiyacınız karşısında yetersiz kalması, yemek yapmaktan aldığınız zevki en aza indirebilir. Bu nedenle mutfak bıçağı seçerken nelere dikkat edilir, cevaplayalım. Öncelikle almak istediğiniz bıçağın paslanmaz çelikten yapılmış olduğuna emin olmalısınız. Alacağınız bıçakların takım olması gerekmez, önemli olan ihtiyacınızı karşılayacak büyüklükte ve nitelikte bıçaklara sahip olmanız. Ayrıca bıçak ağırlığının da kolay kullanıma etki eden noktalardan biri olduğunu unutmamalı ve çok ağır bıçaklar tercih etmemelisiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.