Sonbahar Depresyonunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

2021-01-31

Sonbahar Depresyonunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Sararmış yapraklarla çevrelenmiş manzaralar, yağmurlu havalar ve dönüşen doğa... Bu tür sebeplerden ötürü sonbahar kimilerine göre en romantik ve en keyifli mevsimdir. Ancak birçok insan bu dönemde mevsimsel depresyon adı verilen bir duygu değişimi de yaşar. 

Güneşin daha erken batması, gecelerin uzaması, hava değişiklikleri ve gri gökyüzü derken birçoğumuzun hisleri farklılaşır. Bu tür dönemlerde kimilerinde karamsar düşünceler, motivasyon düşüklüğü ve uyku hali de yaygınlaşabilir.

Bu nedenle bu yazımızda sonbahar depresyonundan kurtulmanın yollarından ve size iyi gelebilecek önerilerden bahsedeceğiz. “Sonbahar depresyonu nasıl geçer?” diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Hadi gelin, yapabileceklerinizi maddeler halinde inceleyelim.

Uykunuzu Düzenleyin

Yorgun uyanmak ya da daha fazla uyku istemek sonbahar dönemlerinde oldukça yaygındır. Unutmamalısınız ki uykusuzluk, depresyonun ana sebeplerinden biri olarak gösterilir. Eğer uyku ihtiyacınızı yeterli seviyede karşılayamazsanız bağışıklık sisteminiz de gücünü kaybedebilir.

O yüzden bu tür geçiş dönemlerinde uyku düzeninize dikkat etmelisiniz ve uykunuzun kalitesine özen göstermelisiniz.

Sağlıklı Şekilde Beslenin

Mevsimin değişmesi ve gün ışığının azlığı sebebiyle sonbahar dönemlerinde mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonu vücudumuzda daha düşük seviyelerde salgılanır. Bu da bizi istemsizce daha karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye sevk eder.

O yüzden bu tür dönemlerde beslenmenin önemi çok büyüktür. Daha çok vitamin ve protein bazlı beslenirseniz hem fiziki hem de ruh sağlığınızı korumanız daha kolay olabilir. Yumurta, balık, muz, hurma, badem, yer fıstığı, yulaf, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler gibi zengin besinler size hem kuvvet verir hem de sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Egzersizi İhmal Etmeyin

Vücudumuz spor yaparken endorfin hormonu salgıladığı için zihnimiz olumsuz düşüncelerden arınır ve dinginleşir. Ayrıca belli başlı bazı egzersizleri düzenli olarak yapmak da sağlığımızı koruyabilmemiz ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilmemiz açısından oldukça yarar sağlar.

Bu nedenle egzersiz yapmak ve efor harcamak depresyonu engellemeye yardımcı olur. Üstelik spor yapmak için mutlaka spor salonuna gitmeye de gerek yok. Bunun için spor salonuna gerek olmadan evde spor yapmanızı sağlayacak egzersizlere de yönelebilirsiniz.

Meditasyon Yapın

Meditasyon, Latince 'meditatio' kelimesinden türetilmiş ve 'derin düşünme' anlamına gelen bir arınma tekniğidir. Kişinin iç huzuru bulmasına yardımcı olan bu teknik, zihni boşaltmak açısından da yararlıdır.

Ayrıca meditasyon yaparken uyguladığınız nefes teknikleri de vücudunuzdaki negatif enerjiyi dışarı atmanızı ve stresten kurtulmanızı sağlar.

Seyahat Rotaları Oluşturun

Yolların ve yolculuğun bizi kendimize getiren bir tarafı vardır. Yolculuğa çıktığımızda iş yaşamındaki ya da şehir hayatındaki stresten uzaklaşabiliriz ve kendimizi dinleyebiliriz. Bu da yaşam enerjimizi artırır ve bizi daha canlı kılar.

Bu türden mevsimsel depresyon yaşanabilen zamanlarda yolculuğa çıkmak kişiye dinginlik verebilir. O yüzden hafta sonu için bile olsa kendiniz için küçük tatil planları oluşturup yola çıkabilirsiniz.

Bu madde ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Yıl Boyu Tatil Hissi İçin: Seyahat Temalı Dekorasyon Önerileri yazımıza geçebilirsiniz.

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.