Temizlik Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış

2018-03-06

Temizlik Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış

Hem sağlığınız hem de evinizde kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için temizlik olmazsa olmaz. Ne de olsa kimse kirli bir evde yaşamak istemez, değil mi? Bunun düşüncesi bile sizi rahatsız ediyor, biliyoruz. O halde ev temizliği için size yardımcı olacak bilgiler verelim ve tertemiz, mis gibi kokan evinizde bizim de bir katkımız olsun. Bu yazımızda temizlik hakkında yanlış bilinen 4 bilgiyi sizinle paylaşacağız. Hadi, başlayalım.

Yanlış 1: Temizlik İçin Özel Temizleyici Gerekli

Temizlik yapmanın ilk aşamasını marketten temizlik ürünleri almak olarak görüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü marketten temizlik malzemesi almadan da temizlik yapabilirsiniz. Nasıl mı? Temizlik ürünlerini evde yaparak! Örneğin; camları silmek için marketten özel bir solüsyon almanıza gerek yok. Su, elma sirkesi ve limonla cam temizliği için bir karışım yapabilirsiniz. Cam temizliği için daha fazla detaya ihtiyacınız varsa Pencereler Nasıl Temizlenmeli yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Evde temizlik malzemesi yapma fikrine sıcak bakıyorsanız ve yüzey temizlemek için de bir solüsyon hazırlamak istiyorsanız izlemeniz gereken adımları hemen sıralayalım. 1 su bardağı su, 1 su bardağı elma sirkesi ve yarım limonun suyunu karıştırın. Portakal, lavanta, vanilya, nane gibi kokusunu sevdiğiniz yağlardan birini seçin ve hazırladığınız karışımın içerisine 15 damla ekleyin. Bu doğal yer temizleyicisini, yerleri silmenin yanı sıra toz alırken de kullanabilirsiniz.

Young woman cleaning windows on a clear sunny day.

Yanlış 2: Farklı Temizleyiciler Karıştırılarak Daha İyi Sonuç Alınır

Yaptığınız temizlikten maksimum verim almayı ve mikroplardan kurtulmayı istemek hakkınız, fakat bunu farklı temizleyicileri karıştırarak yapmanız hiç sağlıklı değil. Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de işte bu! Örneğin; çamaşır suyu ile başka bir temizleyici ürünü karıştırdığınızda içeriklerini de karıştırmış oluyorsunuz. Farklı kimyasalların birleşimi ise solunum sorunu ya da ciltte yanık oluşumu gibi tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle içeriğini bilmediğiniz temizleyicileri karıştırmaktansa tek bir ürünle temizlik yapmak daha sağlıklı oluyor.

Close-up of woman's hands holding red bucket full of cleaners

Yanlış 3: Çok Deterjan, Daha İyi Temizlik Sağlar

Özellikle bulaşık ve çamaşır makinelerini kullanırken yıkayacağınız şeylerin daha temiz olacağına inanıp gerektiğinden fazla deterjan kullandığınız olmuştur fakat bu yanlış bir uygulama. Fazla deterjanı gidermek için makineniz daha çok su tüketmek zorunda kalabiliyor ve bu durum hem bütçenize hem de doğaya zarar veriyor. Daha da kötüsü eşyalarınızın üzerinde deterjan kalıntıları kalabiliyor ve bu da sağlığınıza zarar verebiliyor.

close-up of female hands loading dishes to the dishwasher

Yanlış 4: Beyaz Eşyalar Kendilerini Temizler

Çamaşır ve bulaşık makinenizi hiç temizlemediyseniz ve bu beyaz eşyalarınızın yıkadığınız ürünleri kusursuz olarak temizlediğini düşünüyorsanız yanılma ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü çamaşır ve bulaşık makineniz kendi kendini temizleyemiyor. Bunu kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde sizin yapmanız gerekiyor. Bu sayede temizlik daha kaliteli bir hal alıyor.

Cropped shot of a young woman holding a pile of clean towels

Information Form

You can contact us at any time by filling out the form to obtain information about our projects, either face-to-face in our sales offices or online at our digital sales office.